С АЩ днес се ангажираха да намалят с 26 до 28 процента газовите си емисии с парников ефект до 2025 година (спрямо 2005 година). Това става осем месеца преди конференцията по климата в Париж, на която се предвижда да бъде постигнато световно споразумение, съобщи Франс прес.
Като посочи същите цифри, обявени през ноември в Пекин при сключването на безпрецедентно споразумение с Китай, Белият дом обяви, че официално е предал ангажиментите си на секретариата на Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата.
Целта на международната общност е да ограничи глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха, припомня АФП.
Междувременно ново американско проучване установи, че на морските екосистеми ще са необходими хилядолетия, за да преодолеят негативните последствия от климатичните промени, предаде Франс прес.
Екипът на Сара Мофит от калифорнийския университет в Дейвис стигнал до тези изводи, след като изследвал фосили от черупки, открити на океанското дъно. Глобалното затопляне на климата и обедняването откъм кислород на океанските води като прякото му следствие, могат много бързо да променят екологията на тази среда. Но за възстановяването й ще бъдат необходими не само векове, както се считаше досега, а цели хилядолетия.
Специалистите изследвали около 5 400 фосили на безгръбначни в проба от седименти, взета край бреговете на Санта Барбара в щата Калифорния. 10-метровата пластова извадка покривала период назад във времето между 3400 и 16 100 години. Тя показвала какво се е случвало в морските екосистеми по време на последния ледников период, обхванал нашата планета преди 110 - 10 хиляди години.
Разтопяването на ледниците е било свързано с относително бързото климатично затопляне и се формирали обширни зони с ниски кислородни нива в океаните. Пробите показали, че преди затоплянето на екосистемите, в морската дънна среда е имало голямо разнообразие от организми, които са се радвали на богати запаси от кислород. Но с намаляването им, фосилите почти изчезвали.
Учените са установили, че за изминалите 100 години нивата на кислород в океаните са се свили с 0,5-1,5 милилитра на литър. Те бият тревога, че дори и незначителните на пръв поглед снижения на кислородно съдържание, могат да доведат до драстични, почти непоправими промени в екосистемите на морското дъно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!