К ацнали на върха на почернелите дървета, маймуните гаулайтери наблюдават пепелта около себе си. Стадо емута се движи дезориентирано в търсене на вода. Скелети на алигатори лежат безжизнени и овъглени.

Пантанал, най-голямата влажна зона в света и едно от местата с най-голямо биоразнообразие на Земята, е в пламъци. Огромни участъци земя приличат на опустошени от битка, с гъсти зелени храсти, превърнати в килим от бяла пепел, и пепел, падаща от небето.

(Видеото е архивно: Опасни юлски жеги и висок риск от пожари)

Повече от 760 000 хектара вече са изгорели в бразилския Пантанал през 2024 г., тъй като пожарите достигат най-високите си нива от 2020 г. насам - най-лошата година в историята. От януари до юли пламъците са се увеличили с 1500% в сравнение със същия период на миналата година, според Института за космически изследвания на страната.

"Въздействието е опустошително. Животните умират, горските пожари унищожават огромни площи", казва Густаво Фигейреа, биолог в неправителствената организация SOS Pantanal. "Очакваме, че ситуацията само ще се влошава."

Пантаналът се простира на територията на Бразилия, Боливия и Парагвай и обхваща 16,9 млн. хектара, където се съхранява богато биоразнообразие. Той е едно от основните убежища на ягуарите в света и в него живеят множество уязвими и застрашени видове, включително гигантски речни видри, гигантски броненосци и хиацинтови папагали. Екосистемата му също е уникална. Всяка година "импулсът на наводненията" води до напълването му с вода през дъждовния сезон и изпразването му през сухите месеци. Но климатичната криза, сушите и слабите дъждове нарушават този сезонен модел, превръщайки земята в огнище на пожари.

Тъй като тази година пожарите започват необичайно рано - в края на май и началото на юни, преди годишния сезон на пожарите между юли и септември - експертите прогнозират, че 2024 г. ще бъде най-опустошителната от десетилетия насам.

"Горските пожари са сигнал - природата вдига флаг", казва Пиер Жирар от Федералния университет на Мато Гросо.

"И преди е имало пожари, но сега всяка година горят хиляди и хиляди хектари. Губим битката."

На брега на река Парагвай, на няколко часа път с лодка северно от най-близкия град Корумба, три деца стоят в градината си, а телата им периодично се скриват от дима. Майка им, 53-годишната Джейн Силва, гледа от синята си дървена къща.

"Тазгодишните пожари са наистина лоши. Има много дим и децата се мъчат да дишат", казва тя. Петдесет от животните ѝ са загинали при неотдавнашен пожар, а тя не е получила никаква помощ от държавата, казва тя.

"Пожарите се влошават всяка година - мислехме, че тазгодишните пожари са потушени, но вятърът ги върна към живот. Сега отново се приближават", казва тя. "Пантанал умира, но ние няма къде да отидем".

Болниците и здравните центрове в Корумба са препълнени с пациенти с респираторни проблеми, като най-засегнати от дима са децата под пет години и хората над 60 години. Но докато хората обикновено могат да избягат от адските пламъци и да потърсят медицинска помощ, животните загиват с хиляди.

Влечугите и земноводните са изложени на най-голям риск, докато маймуните умират от вдишване на дим, а ягуарите също са открити с изгаряния от трета степен. По време на пожарите през 2020 г., известни като "годината на пламъците", при които са изгорели почти 30 % от биома, са загинали 17 милиона гръбначни животни.

Дълбоко в овъглената пустиня екип от доброволци-спасители на животни търси признаци на живот. Лука Мораес, 26-годишен ветеринарен лекар, казва:

"За една седмица вече видях стотици и стотици мъртви животни, може би хиляди. Влечуги, змии, жаби - всички животни, които не могат да бягат, нямат никакъв шанс."

Въпреки че в Пантанал има естествени пожари, включително такива, предизвикани от мълнии, хората предизвикват по-голямата част от горските пожари. Фермите използват пожарите, за да разчистват земята за добитъка си - както е било от векове - но тези, които някога са били ограничавани от изобилната вода на влажната зона, сега излизат извън контрол.

"Те смятат, че вероятно могат да овладеят пожара. Правят го от поколения насам. Но сухата материя се натрупва и пожарите се разпространяват бързо", казва Жирар.

Повече от 90 % от Пантанал е частна собственост, като 80 % от нея се използва за отглеждане на едър рогат добитък. По данни на Националния институт за космически изследвания почти 95% от огнищата през първата половина на 2024 г. са започнали в частни райони. Освен това влажните зони са загубили 68% от водната си площ от 1985 г. насам и са пострадали от липсата на валежи през последните шест месеца. "Пантанал става все по-сух и по-сух. Преди се наводняваше в продължение на шест месеца, а сега се наводнява само два или три месеца, казва Фигейр.

Ожесточените ветрове, които бушуват над пейзажа със скорост до 40 км в час, подхранват пламъците.

Андре Луис Сикейра, директор на природозащитната организация Ecoa в Бразилия, обяснява, че мъртвата растителност се натрупва по време на наводненията и става лесно запалима през сухия сезон. Слоевете от гъст, натрупан материал "могат да горят под земята в продължение на седмици", казва той.

Наред с важната роля, която играят за биоразнообразието, влажните зони имат и глобално значение за климата, тъй като съхраняват 20-30 % от земния въглерод, въпреки че покриват само 5-8 % от земната повърхност. По време на пожарите през 2020 г. са били освободени 115 млн. тона CO2.

Местните хора и експертите сега призовават за по-големи инвестиции в превенцията на пожарите. 50-годишната Ивани Силва, чиято земя в Порто Ларанджира от седмици е изпълнена с дим, казва, че е била посетена само веднъж от властите. "Те ни дадоха листовка с инструкции, но това е всичко. Не помагат изобщо и не правят нищо, за да го предотвратят", казва тя.

На 24 юни правителството на Мато Гросо до Сул обяви извънредно положение, а федералното правителство наскоро разшири работната си група за борба с горските пожари. Миналия уикенд бразилските военновъздушни сили хвърлиха 48 000 литра вода върху горящите земи.

Въпреки това пожарите продължават да горят. Под гнездото на щъркел жабиру - най-високата летяща птица в Южна и Централна Америка и символ на Пантанал, 30-годишният пожарникар Кабо Сена работи за потушаване на пламъците.

"Погасяваме пожара и след 24 часа той започва отново", казва той.

50-годишната Лусинея Оливейра, която е родена и все още живее на брега на река Парагвай, казва, че през последните години пожарите са се променили драстично. През 2021 г. тя едва оцелява, след като горящо дърво подпалва къщата ѝ през нощта и я затваря вътре заедно със 75-годишната ѝ майка и тригодишния ѝ внук.

"Когато си легнахме, огънят беше далеч, но после вятърът стана силен и го донесе до нас. Всичко стана бързо", казва тя. "Бях отчаяна, бяхме покрити с пепел, внукът ми плачеше, а майка ми се молеше. Паднахме на колене и се държахме един за друг."

Оливейра се тревожи за това какво ги очаква в бъдеще. "Всяка година е по-лоша и аз се страхувам", казва тя. "Животните, растенията и земята умират - от пчелите до ягуарите. Имаме нужда дори от най-малките животни, за да можем да оцелеем. Пожарите унищожават красотата на Пантанал."

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Над 2000 евакуирани заради огромен горски пожар в Испания

Никога не дразни жена. Тя помни неща, които още не са се случили!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Крал Чарлз „засвири“ на морков по време на прием в Уиндзор 🥕

Крал Чарлз „засвири“ на морков по време на прием в Уиндзор 🥕

Свят Преди 2 минути

76-годишният крал Чарлз изглежда се наслаждаваше на музикалното събитие

Магическите формули на Тръмп: Има ли логика в митата му?

Магическите формули на Тръмп: Има ли логика в митата му?

Свят Преди 25 минути

Президентът използва стратегически мита за преговори с ЕС

<p>Почти столетна костенурка стана&nbsp;майка за първи път</p>

Костенурка стана майка за първи път на 97 години

Любопитно Преди 39 минути

"Тя е и най-възрастната известна костенурка в света, която става майка за първи път"

Проф. д-р Георги Ангелов, заместник-министър на иновациите и растежа и Бойко Василев, журналист, продуцент и водещ на „Панорама“, БНТ

За първи път български компании преминават в европейски кръг на бизнес състезание по устойчивост на Schneider Electric

Любопитно Преди 41 минути

Конкурсът Sustainability Impact Awards се провежда за трета поредна година в глобален мащаб

"Не съм говорила с татко от пет месеца": Дъщерята на Чарли Шийн разкрива сложните отношения с баща си

"Не съм говорила с татко от пет месеца": Дъщерята на Чарли Шийн разкрива сложните отношения с баща си

Любопитно Преди 1 час

21-годишната Сами призна, че тя и Чарли Шийн са имали трудни моменти в комуникацията

<p>Румъния се похвали с нов модел ракетна система &quot;Пейтриът&quot; от САЩ</p>

Чолаку: Румъния ще получи нов модел ракетна система "Пейтриът" от САЩ

Свят Преди 1 час

Покупката е договорена и плащането е направено, обяви Чолаку

<p>Време ли е за развод?&nbsp;</p>

Експерти и адвокати анализират: Време ли е за развод?

Любопитно Преди 1 час

Процесът на развод е изключително труден — не само логистично, но и емоционално и финансово

<p>Скандалният ТВ&nbsp;водещ д-р Оз ще ръководи здравеопазването на милиони американци</p>

Сенатът потвърди: Скандалният ТВ водещ д-р Оз ще ръководи Medicare и Medicaid

Свят Преди 2 часа

Д-р Оз е критикуван за популяризиране на "псевдонаука" и грешни медицински съвети

<p>Орбан готви репресии срещу протестиращите в Унгария&nbsp;</p>

Орбан готви закон срещу блокиране на мостове по време на протести

Свят Преди 2 часа

Орбан изтъкна факта, че щом е възможно да се провеждат протести като тазседмичния, заплаха за демокрацията в страната няма

Двоен ръст на случаите на лаймска болест в България

Двоен ръст на случаите на лаймска болест в България

България Преди 2 часа

Лаймската болест се предава единствено чрез ухапване от кърлеж

Мерседес Килмър и Джак Килмър

„Толкова се гордеем с него“: Децата на Вал Килмър проговориха след смъртта му

Любопитно Преди 2 часа

Холивудската звезда почина на 65-годишна възраст по-рано тази седмица

<p>Как AI чатботовете могат да застрашат психичното здраве на младите?</p>

Сенатори настояват AI компании да разкрият мерките си за безопасност на децата

Свят Преди 2 часа

Семейство твърди, че чатбот е внушил на сина им, че може да ги убие, защото са ограничили времето му пред екрана

Напусна ни принц Андреас Сакскобургготски

Напусна ни принц Андреас Сакскобургготски

Свят Преди 2 часа

Принцът израсна в САЩ и бе близък приятел и роднина на българското, шведското и белгийското кралско семейство

Херцогинята на Рътланд сподели, че е болна от рак

Херцогинята на Рътланд сподели, че е болна от рак

Свят Преди 2 часа

Тя разкри, че през 2024 г. ѝ е поставена диагноза за втори стадий рак на гърдата

Платформата Ох, на мама! организира двудневно събитие за бременни и родители

Платформата Ох, на мама! организира двудневно събитие за бременни и родители

Любопитно Преди 3 часа

То ще се проведе на 17 и 18 май в Event Space 2020, а входът е свободен

<p>Рос от &quot;Приятели&quot;: Не можех да понасям песента от сериала</p>

"Не можех да понасям песента на "Приятели": Дейвид Шуимър разкри как славата промени живота му

Любопитно Преди 3 часа

Актьорът изигра ролята на Рос Гелър в култовия ситком, излъчван в продължение на 10 сезона между 1994 и 2004 г.