Н аскоро учените откриха една от най-големите дупки в озоновия слой, наблюдавани някога, високо над Антарктида.
До средата на септември площта на дупката в този критичен защитен слой на атмосферата нарасна до над 26 000 000 кв. км - повече от 2,5 пъти по-голяма от територията на Канада, съобщи Тheweathernetwork.
Озоновият слой на Земята изпитва естествени колебания в дебелината си в зависимост от сезоните, въпреки че тазгодишната почти историческа дупка вероятно е резултат от влиянието на множество фактори.
A hole in the ozone layer has ballooned to near-record size. Here's why scientists believe it's happening. https://t.co/lvkiUUoVbs
— ABC News (@ABC) October 9, 2023
Озоновата дупка над Антарктида през септември е почти рекордна
Стратосферният озонов слой - който се образува на височина между 20 и 40 км над повърхността - естествено нараства и намалява над Антарктида при смяната на сезоните.
По-ниските температури позволяват на нивата на озона да намалеят в края на зимата и началото на пролетта, което води до най-ниската му степен над Антарктида през септември и октомври.
Дупките" в озоновия слой не са дупки без озон в буквалния смисъл на думата. Газът все още присъства в тези относителни празноти, но в достатъчно ниски концентрации, така че нивата на озон са значително по-ниски от нормалните.
Спътниковите данни, събрани от Службата за мониторинг на атмосферата (CAMS) на програма "Коперник", разкриха необичайно поведение на озоновия слой още през август.
В края на август европейската организация обяви, че изтъняването на слоя е започнало много по-рано и много по-бързо от обичайното с наближаването на края на зимата в южното полукълбо, като през месец август се е разраснало в една от най-големите дупки, регистрирани досега.
Условията позволиха на озоновата дупка да продължи да нараства с бързи темпове през септември, като в средата на месеца достигна почти рекордна площ от над 26 милиона квадратни километра.
Ozone layer recovery is on track, helping avoid global warming by 0.5°C https://t.co/SuFdc0XiBF
— Stuart Bell 🇬🇧 (@farmerflick) October 9, 2023
За сравнение, Канада е втората по големина държава в света с обща площ малко под 10 милиона квадратни километра, което прави тази дупка около 2,6 пъти по-голяма от цялата държава.
Огромна дупка се появява въпреки десетилетията на напредък в опазването на озоновия слой
През 70-те и 80-те години на ХХ век озоновият слой доминира в общественото екологично съзнание, тъй като учените умоляват както компаниите, така и държавите да ограничат използването на озоноразрушаващи вещества като хлорофлуоровъглеводороди (ХФВ) - химическо съединение, често използвано в хладилната техника и аерозолните спрейове.
Проучванията стигат до заключението, че озоноразрушаващите вещества водят до бързо разрушаване на този критичен компонент на атмосферата, което може да доведе до значителни последици за здравето на растенията и животните.
Глобалните усилия за забрана на фреоните завършиха с Монреалския протокол от 1987 г. - знакова декларация относно употребата на тези опасни химикали, която беше единодушно ратифицирана от всички страни участнички в ООН.
Използването на вещества като фреоните намаля след десетилетия на значителни усилия - промяна, която имаше измеримо въздействие върху цялостното състояние на озоновия слой.
"От средата на 90-те години на миналия век нивата на озона в световен мащаб станаха относително стабилни", съобщава Центърът за космически полети "Годард" на НАСА в статия, публикувана през юни 2015 г.
Статията на НАСА продължава: "Всъщност, благодарение на Монреалския протокол, симулациите на моделите показват, че размерът на дупката трябва да се върне до нивата отпреди 1980 г. до около 2075 г."
Възможно е за това да са виновни температурни промени и изригване на вулкан
Ако условията са се подобрили значително, откакто световната общност започна да работи за ограничаване на увреждането на озоновия слой, тогава защо досега през тази година наблюдаваме такова забележимо намаляване на слоя?
Въпреки че все още е твърде рано да се правят конкретни заключения за тазгодишната ускорена загуба на озон над Антарктида, преобладаващите метеорологични модели над континента тази зима вероятно са изиграли роля за засилване на явлението.
Изригването на вулкан през 2022 г. също може да е изиграло роля за тази странност. Вулканът Hunga Tonga-Hunga Ha'apai изригва дълбоко под Тихия океан на 15 януари 2022 г. в едно от най-мощните вулканични изригвания, регистрирани през съвременната технологична епоха.
Изригването през 2022 г. изпрати измерима ударна вълна по целия свят няколко пъти и беше достатъчно силно, за да бъде чуто в някои части на Канада. Вулканът също така изхвърли огромно количество пепел и водни пари на десетки километри височина в атмосферата.
Хунга-Тонга "инжектира безпрецедентни количества водни пари в стратосферата", заяви CAMS в изявлението си за озоновия слой през август.
Внезапното вливане на милиони тонове водни пари в атмосферата имаше далечни последици по целия свят. Този излишък от влага може да е повлиял на метеорологичните модели над Антарктида по такъв начин, че да създаде благоприятни условия за озоноразрушаващите вещества да реагират с озоновия слой и да ускорят изтъняването му - въпреки че учените твърдят, че са необходими допълнителни изследвания, за да се установят всякакви връзки.
Защо озонът е важен
Озонът е естествен газ, който се образува, когато ултравиолетовите лъчи на Слънцето реагират с O₂, молекулярния кислород, като добавят един допълнителен кислороден атом към това жизненоважно съединение и го превръщат в O₃, летливия озонов газ.
Дебел озонов слой на повече от десетина километра над повърхността на Земята поглъща по-голямата част от вредната ултравиолетова радиация на Слънцето, преди тя да достигне земята.
Тази защита помага на хората да избегнат здравни ефекти като рак на кожата и катаракта, а на растенията - да избегнат смъртоносни заболявания.
Макар че може да ни предпази от високо, вредните ултравиолетови лъчи, взаимодействащи със замърсяването, могат да създадат озон в близост до повърхността на земята, което води до появата на смог в градовете, носещ със себе си редица опасности за здравето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!