0

Н аскоро учените откриха една от най-големите дупки в озоновия слой, наблюдавани някога, високо над Антарктида.

До средата на септември площта на дупката в този критичен защитен слой на атмосферата нарасна до над 26 000 000 кв. км - повече от 2,5 пъти по-голяма от територията на Канада, съобщи Тheweathernetwork.

Озоновият слой на Земята изпитва естествени колебания в дебелината си в зависимост от сезоните, въпреки че тазгодишната почти историческа дупка вероятно е резултат от влиянието на множество фактори.

Озоновата дупка над Антарктида през септември е почти рекордна

Стратосферният озонов слой - който се образува на височина между 20 и 40 км над повърхността - естествено нараства и намалява над Антарктида при смяната на сезоните.

По-ниските температури позволяват на нивата на озона да намалеят в края на зимата и началото на пролетта, което води до най-ниската му степен над Антарктида през септември и октомври.

Дупките" в озоновия слой не са дупки без озон в буквалния смисъл на думата. Газът все още присъства в тези относителни празноти, но в достатъчно ниски концентрации, така че нивата на озон са значително по-ниски от нормалните.

Спътниковите данни, събрани от Службата за мониторинг на атмосферата (CAMS) на програма "Коперник", разкриха необичайно поведение на озоновия слой още през август.

В края на август европейската организация обяви, че изтъняването на слоя е започнало много по-рано и много по-бързо от обичайното с наближаването на края на зимата в южното полукълбо, като през месец август се е разраснало в една от най-големите дупки, регистрирани досега.

Условията позволиха на озоновата дупка да продължи да нараства с бързи темпове през септември, като в средата на месеца достигна почти рекордна площ от над 26 милиона квадратни километра.

За сравнение, Канада е втората по големина държава в света с обща площ малко под 10 милиона квадратни километра, което прави тази дупка около 2,6 пъти по-голяма от цялата държава.

Огромна дупка се появява въпреки десетилетията на напредък в опазването на озоновия слой
През 70-те и 80-те години на ХХ век озоновият слой доминира в общественото екологично съзнание, тъй като учените умоляват както компаниите, така и държавите да ограничат използването на озоноразрушаващи вещества като хлорофлуоровъглеводороди (ХФВ) - химическо съединение, често използвано в хладилната техника и аерозолните спрейове.

Проучванията стигат до заключението, че озоноразрушаващите вещества водят до бързо разрушаване на този критичен компонент на атмосферата, което може да доведе до значителни последици за здравето на растенията и животните.

Глобалните усилия за забрана на фреоните завършиха с Монреалския протокол от 1987 г. - знакова декларация относно употребата на тези опасни химикали, която беше единодушно ратифицирана от всички страни участнички в ООН.

Използването на вещества като фреоните намаля след десетилетия на значителни усилия - промяна, която имаше измеримо въздействие върху цялостното състояние на озоновия слой.

"От средата на 90-те години на миналия век нивата на озона в световен мащаб станаха относително стабилни", съобщава Центърът за космически полети "Годард" на НАСА в статия, публикувана през юни 2015 г.

Статията на НАСА продължава: "Всъщност, благодарение на Монреалския протокол, симулациите на моделите показват, че размерът на дупката трябва да се върне до нивата отпреди 1980 г. до около 2075 г."

Възможно е за това да са виновни температурни промени и изригване на вулкан

Ако условията са се подобрили значително, откакто световната общност започна да работи за ограничаване на увреждането на озоновия слой, тогава защо досега през тази година наблюдаваме такова забележимо намаляване на слоя?

Въпреки че все още е твърде рано да се правят конкретни заключения за тазгодишната ускорена загуба на озон над Антарктида, преобладаващите метеорологични модели над континента тази зима вероятно са изиграли роля за засилване на явлението.

Изригването на вулкан през 2022 г. също може да е изиграло роля за тази странност. Вулканът Hunga Tonga-Hunga Ha'apai изригва дълбоко под Тихия океан на 15 януари 2022 г. в едно от най-мощните вулканични изригвания, регистрирани през съвременната технологична епоха.

Изригването през 2022 г. изпрати измерима ударна вълна по целия свят няколко пъти и беше достатъчно силно, за да бъде чуто в някои части на Канада. Вулканът също така изхвърли огромно количество пепел и водни пари на десетки километри височина в атмосферата.

Хунга-Тонга "инжектира безпрецедентни количества водни пари в стратосферата", заяви CAMS в изявлението си за озоновия слой през август.

Внезапното вливане на милиони тонове водни пари в атмосферата имаше далечни последици по целия свят. Този излишък от влага може да е повлиял на метеорологичните модели над Антарктида по такъв начин, че да създаде благоприятни условия за озоноразрушаващите вещества да реагират с озоновия слой и да ускорят изтъняването му - въпреки че учените твърдят, че са необходими допълнителни изследвания, за да се установят всякакви връзки.

Защо озонът е важен

Озонът е естествен газ, който се образува, когато ултравиолетовите лъчи на Слънцето реагират с O₂, молекулярния кислород, като добавят един допълнителен кислороден атом към това жизненоважно съединение и го превръщат в O₃, летливия озонов газ.

Дебел озонов слой на повече от десетина километра над повърхността на Земята поглъща по-голямата част от вредната ултравиолетова радиация на Слънцето, преди тя да достигне земята.

Тази защита помага на хората да избегнат здравни ефекти като рак на кожата и катаракта, а на растенията - да избегнат смъртоносни заболявания.

Макар че може да ни предпази от високо, вредните ултравиолетови лъчи, взаимодействащи със замърсяването, могат да създадат озон в близост до повърхността на земята, което води до появата на смог в градовете, носещ със себе си редица опасности за здравето.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румен Петков

Румен Петков: Новото правителство има толеранс от минус 2 седмици

България Преди 21 минути

Нямаме политическо коалиционно споразумение, допълни той

,

Две деца случайно изядоха праха на прадядо си

Свят Преди 53 минути

Едва няколко дни по-късно майката осъзнава какво се е случило

Орбан обвини Украйна и САЩ за повишените енергоцени

Орбан обвини Украйна и САЩ за повишените енергоцени

Свят Преди 2 часа

Според него действията на Украйна и САЩ вече са довели до повишаване на цените на горивата в Европа.

,

Мъж откраднал ампутирани крака от морга вместо пластмасови бутилки

Свят Преди 2 часа

Болницата е глобена с 885 евро за небрежно боравене с ампутирани крайници

,

Двама съдии бяха застреляни във Върховния съд на Иран

Свят Преди 2 часа

Нападателят се е "самоубил" след стрелбата

Юн Сук-йол

Изправиха отстранения южнокорейски президент пред съда

Свят Преди 3 часа

Юн говори 40 минути, като по-рано неговият адвокат каза, че лидерът се надява да "възстанови честта си"

.

Постоянен арест за мъж, обвинен за блудство с 5-годишно момиче

България Преди 3 часа

Мъжът е живял на семейни начала с майката на детето, която е подала сигнала

,

Руските сили превзеха две селища в Източна Украйна

Свят Преди 3 часа

Руските сили са поразили украински военни обекти в отговор на украински удар срещу южната руска Белгородска област

Пет хитрини за борба с умората и подобряване на съня

Пет хитрини за борба с умората и подобряване на съня

Любопитно Преди 3 часа

Ако често се чувствате уморени, въпреки че сте променили навиците си за сън, може би си заслужава да се консултирате с вашия лекар

Пожар в жилищна сграда в София, районът е отцепен

Пожар в жилищна сграда в София, районът е отцепен

България Преди 4 часа

Гори покривно пространство на триетажна къща на улица „Цар Симеон“

Снимката е илюстративна

Това са 6-те случая, в които САЩ са губили ядрени оръжия

Свят Преди 4 часа

Всичко по темата четете в следващите редове

<p>Акция в София, иззеха голям брой &quot;маркови&quot; дрехи</p>

Акция в София: "Икономическа полиция" иззе голям брой "маркови" дрехи

България Преди 4 часа

Обискът е извършен при операция за противодействие на престъпления против интелектуалната собственост

България грабна четвърто и пето място на Световната купа в Банско

България грабна четвърто и пето място на Световната купа в Банско

Любопитно Преди 4 часа

В неделя предстои още един паралелен гигантски слалом в зимния ни курорт

Ръст на фини прахови частици в София, очаква се ситуацията да се влоши

Ръст на фини прахови частици в София, очаква се ситуацията да се влоши

България Преди 4 часа

Според европейския индекс за качество на въздуха най-завишени са стойностите в кварталите "Хиподрума", "Овча купел", "Бъкстон"

Снимката е илюстративна

Валяк удари кола в столичния квартал "Драгалевци"

България Преди 5 часа

Местните съобщават, че от вибрациите му в домовете им падат картини и се чупят чаши

Изкуство и криминални сюжети се преплитат в „Черешката на тортата“

Изкуство и криминални сюжети се преплитат в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 5 часа

Колоритни домакини се впускат в кулинарното предизвикателство