Огромната разлика в бюджета за отбрана на САЩ и съюзниците им в НАТО може да доведе до "алианс на две скорости", в който американските и европейските войски да не могат да се сражават ефективно заедно, предупреди генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, цитиран от британския в. "Гардиън".
"Преди 10 години инвестициите на САЩ в отбрана представляваха малко по-малко от половината от разходите за отбрана за целия алианс. Днес те са 75% - заяви Расмусен. - Тази разширяваща се икономическа пропаст може да доведе и до нарастване на технологичната бездна, което от своя страна
може да направи почти невъзможни съвместните действия на нашите части.
Американците осигуряват по-модерни военни сили и техника, а европейците изостават. Накрая, заради технологичната бездна, ще се окаже трудно да действаме заедно, дори да има политическа воля", предупреди Расмусен в интервю за "Гардиън".
Всичко това може да отслаби алианса в дългосрочен план,
добави той.
Расмусен препоръча съюзниците в НАТО да наливат ресурси в двустранни и многостранни споразумения, което според него може да компенсира в известна степен намаляването на разходите за отбрана в тежките икономически условия.
Генералният секретар отбеляза, че САЩ са осигурили допълнителни боеприпаси за операцията в Либия, тъй като
запасите на европейските им съюзници бързо се изчерпват.
Расмусен заяви, че в момента НАТО разполага с всичко необходимо, за да поддържа военната кампания при "високо темпо" през следващите три месеца.
Той увери, че алиансът е готов да продължи ударите, докато постигне целта на мисията да защити цивилното население в Либия и в крайна сметка да принуди Муамар Кадафи да напусне властта. Той обаче призна, че се безпокои от способността на малцинството от държави от НАТО, които участват в операцията, да продължат бойните действия.
"Разбира се,
обезпокоително е, че само осем съюзници извършват въздушни удари.
Ако искаме да гарантираме, че операцията може да продължи дълго време, трябва да разширим подкрепата за нея", заяви Расмусен.
Той обаче подчерта, че след два месеца и половина, през които НАТО нанасяше все по-интензивни удари, режимът на Кадафи навлиза във все по-дълбока изолация и е на ръба на разпадането. "Това може да отнеме известно време, но може да се случи и утре, и ние трябва да сме готови за това", каза генералният секретар.
След като Кадафи падне, ООН трябва да бъде готова да поема щафетата и да осигури прехода на властта. И трябва да е готова да направи това без натовски сухопътни войски, подчерта Расмусен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!