П очти 80 години след като хималайското езеро за първи път пленява въображението на света, мистерията около него продължава да смайва – дори на фона на революционни постижения в изучаването на миналото ни.

(Във видеото: Най-смъртоносните езера)

Слънцето още не беше огряло замръзналия, покрит със сняг циркус, където си почивах след ранна утринна разходка до ледниковото езеро. Замръзнал и нещастен, на зашеметяващата надморска височина от 4800 метра в Индийските Хималаи, нямах сили да се впечатля от купчината човешки скелети, струпани до замръзналото езеро, известно като Рупкунд. Когато през 2009 година предприех това пътуване, мистерията на „Езерото на скелетите“ се смяташе за разгадана.

Това пише Нелима Валанги за BBC.

Повече от десетилетие по-късно обаче, не само че малкото езеро стана жертва на собствената си слава, но и продължава да обърква изследователите, въпреки революционните напредъци в разгадаването на човешкото минало.

През 1942 г. индийският лесничей Х. К. Мадхвал случайно се натъква на стотици човешки скелети в и около езерото Рупкунд. Той съобщава за зловещото откритие – мистериозно езеро, край което между 300 и 800 души са намерили трагичната си смърт – и студените Хималаи продължават да съхраняват човешките останки. В края на 50-те години този зловещ планински феномен е оповестен публично, предизвиквайки огромен интерес и поредица от разследвания, които продължават и до днес.

Всичко това обаче бе второстепенно за десетките планинари, които, подобно на Валанги, са изкачвали маршрута до Рупкунд през последното десетилетие, главно привлечени от изумителните гледки, разнообразните пейзажи и предизвикателния терен.

Разположен на пет дни път от най-близкото селище в щата Утаракханд, едноседмичният маршрут от над 50 км започва от идилични хималайски селца – малки струпвания от традиционни къщи. След като премине през магически мъгли и гори от дъбове, обрасли с мъх, пътеката се вие през обширни алпийски пасища, осеяни с диви цветя, които се срещат само на височина над 3300 м. Скоро величествени хималайски върхове се разкриват и доминират хоризонта в продължение на дни. Най-високата точка на маршрута – 5000 м – е хребетът Джунаргали, остър като нож ръб, от който се разкрива 360-градусова панорама към високите Хималаи и суровия ледников пейзаж.

Рупкунд се намира на 200 метра под този хребет. Опасното, стръмно изкачване до Джунаргали е дало повод за шега сред планинарите, че една грешна стъпка лесно може да добави още кости към купчината в езерото. Почти 80 години след като Езерото на скелетите пленява света, тази шега звучи съвсем правдоподобно след последните разкрития.

Първоначално се смяташе, че скелетите принадлежат на японски войници или тибетски търговци по "Пътя на коприната", загинали от епидемия или измръзване. По-късно, след съдебномедицински анализ през 2004 г., най-убедителната теория е, че група индийски поклонници – мъже и жени – придружавани от местни носачи, са били покосени от гигантска градушка в един-единствен инцидент през IX век. Заключението се основава на травми по черепите, нанесени непосредствено преди смъртта.

Смята се, че са били на рядко провеждано веднъж на 12 години индуистко поклонение, наречено „Нанда Деви Раджат Ятра“ – древна традиция, която съществува и до днес. Рупкунд се намира по пътя към Хомкунд – крайната цел на това изтощително поклонническо пътуване.

Вина Мушриф-Трипати, професор по археология в колежа Декан в Пуна, е част от разследването през 2004 г. Тя разказва, че екипът е счел теорията за поклонниците за най-правдоподобна, тъй като на мястото не са открити оръжия, което изключва нападение или войници. Намерени са и останки от музикални инструменти, а в местния фолклор се разказват легенди за поклонници по пътя на Нанда Деви Раджат Ятра. ДНК анализът показал, че групата се състои от мъже и жени на различна възраст, което още повече потвърждава тази хипотеза.

"Когато аз преминах маршрута до Рупкунд, ни представиха опростен вариант на тази теория като обяснение за костите. Чухме и фантастични разкази за разгневени богини, непочтителни поклонници и танцьори, превърнати в камък. Всеки лагер, всяко езерце и безброй други обекти по пътя бяха обвити в пищен фолклор. Тази завладяваща смесица от величествена природа и митология превърна мрачното Рупкунд в магнетично любопитство", пише Нелима Валанги.

Не е изненада, че Рупкунд неволно подтикна към бързата комерсиализация на индийския регион. През 2009 г. компания от Бенгалуру пусна достъпни групови преходи до Рупкунд, които можеха да се резервират онлайн. ИТ бумът в Индия доведе до увеличени доходи и съвпадна с новата достъпност на хималайските склонове, дотогава достъпни само за опитни алпинисти.

Очаквано, индийските планинари се втурнаха да овладеят трудния, но възнаграждаващ маршрут до Рупкунд. Впоследствие компании изникнаха в цялата страна, популяризирайки все повече пътеки из Хималаите, за да отговорят на нарастващото търсене, допълнително подхранвано от социалните мрежи. За съжаление, негативният ефект от тази комерсиализация бе сериозно екологично увреждане. Днес самият маршрут до Рупкунд, който накара хиляди индийци да изкачват планините, е недостъпен заради правителствена забрана за къмпингуване в уязвимите райони.

Година след моето пътуване, през 2010 г., бе секвениран първият древен човешки геном – откритие, което революционизира начина, по който изучаваме миналото си. Скоро мистерията около Рупкунд бе възродена. Тридесет и осем костни проби, събрани от останки, съхранявани в Антропологическия институт в Колката, бяха изпратени в 16 лаборатории по света за геномни и биомолекулярни анализи. Резултатите от петгодишното изследване, публикувани през 2019 г., шокираха света.

Оказа се, че 38-те скелета принадлежат към три генетично различни групи и са оставени при езерото в различни събития в рамките на 1000 години. Идентифицирана е група от Южна Азия, чиито останки датират между VII и X век. Установена е и група с произход от източното Средиземноморие – от остров Крит – загинала в едно събитие през XIX век. Имаше и един скелет с произход от Югоизточна Азия, също от XIX век. Екипът направил и диетологичен анализ, който потвърдил резултатите от ДНК изследването.

„На място като Рупкунд, където контекстът е силно нарушен и възможностите за мащабни разкопки са минимални, използването на древна ДНК ни дава директна информация за генетичния произход на тези хора“, казва Аюши Наяк от Института „Макс Планк“ за наука за човешката история. „Нашата публикация от 2019 г. успя да добави нов тип данни чрез различни биомолекулярни методи.“

Новите доказателства за присъствие на хора с неиндийски произход при езерото Рупкунд шокираха изследователите, тъй като не съществуват исторически данни, които да обяснят кои са били тези хора и какво са търсели в този отдалечен хималайски край. „Остават въпроси за групата с най-голямо генетично сходство със съвременни източносредиземноморски популации – какви са били причините им да посетят Рупкунд, били ли са европейски пътешественици или местни с такъв произход? Или има ли други подобни места в региона?“ – пита Наяк.

"Когато си спомням своето пътуване до Рупкунд, умът ми се върти в опит да проумея сложността на тази мистерия и тежкото ѝ наследство. Въпреки опияняващата си красота в хубави дни, суровите Хималаи могат да бъдат смъртоносни в лоши. През последното десетилетие мнозина са загинали в стремежа си да достигнат до Рупкунд", пише Валанги.

Но какви са били мотивите на всички онези – включително и неочакваната източносредиземноморска група – които са намерили преждевременната си смърт край езерото преди векове? Как точно са загинали? Дали някои от тях са паднали от хребета Джунаргали? Или са починали от остра планинска болест, често срещана на тази височина? Малко вероятно е няколко различни групи да са загинали от градушка в отделни инциденти, обхващащи над 1000 години. И все пак, това е единственото доказателство, с което разполагаме в момента.

„Според мен мистерията съвсем не е разгадана. Имаме повече въпроси, отколкото отговори“, казва Мушриф-Трипати, също част от екипа от 2019 г. и съавтор на последното изследване. „Едва шест-седем черепа показват травми от градушка.“

Мястото остава силно нарушено и незапазено. Скелетите са били размествани от туристи и дори отнасяни като сувенири – обстоятелства, които затрудняват бъдещото изясняване на загадката, въпреки напредъка на науката. Аномалните открития от изследването през 2019 г. предизвикаха вълнение, но по-важният въпрос е – ако само 38 проби от стотици тела разкриват подобна изненада, какви ли още тайни са погребани в ледената гробница?

Докато се чудим и гадаем, скелетите в езерото продължават да смайват. В Рупкунд мистерията на мъртвите е все така жива.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Огромна експлозия в Китай, жертви и много ранени

Огромна експлозия в Китай, жертви и много ранени

Свят Преди 30 минути

Взривът е избухнал в завода "Гаоми Юдао"

Порой заля Плевен

Порой заля Плевен

България Преди 1 час

На горещия телефон са постъпили сигнали за проблеми вследствие на силния дъжд

Съд прекрати дело срещу лекари, обвинени за източване на НЗОК

Съд прекрати дело срещу лекари, обвинени за източване на НЗОК

България Преди 3 часа

Над 200 хиляди лева са възстановените средства от обвиняемите медици

Русия се опитва да открадне  АЕЦ „Запорожие“

Русия се опитва да открадне АЕЦ „Запорожие“

Свят Преди 4 часа

Руските сили са прокарали над 80 километра високоволтови линии

ЕС одобри заеми от 150 млрд. евро за превъоръжаване

ЕС одобри заеми от 150 млрд. евро за превъоръжаване

Свят Преди 5 часа

Фондът е наречен "Сигурност за действие за Европа"

Синтия Никсън разкри какво е мразила в "Сексът и градът"

Синтия Никсън разкри какво е мразила в "Сексът и градът"

Любопитно Преди 6 часа

Актрисата изигра Миранда Хобс в „Сексът и градът“

Втори танцов уикенд на One Dance Festival 2025

Втори танцов уикенд на One Dance Festival 2025

Любопитно Преди 6 часа

Четири спектакъла от България, Гърция, Белгия и Нидерландия гледаме между 30 май и 1 юни в Пловдив

<p>&ldquo;Аз съм Сези - първо съм майка, второ съм жена&rdquo;&nbsp;</p>

“Аз съм Сези - първо съм майка, второ съм жена” - интернет в подкрепа на нападнатата с чук и пистолет съпруга

България Преди 6 часа

За ужасяващия случай на насилие от 23 май Сезян разказа преди два дни

Земеделският министър обеща компенсации за градушките

Земеделският министър обеща компенсации за градушките

България Преди 6 часа

Той призова производителите да подадат в кратък срок заявления

Ветеранът срещу заека - Звезди и Лашкова в блиц въпроси

Ветеранът срещу заека - Звезди и Лашкова в блиц въпроси

Любопитно Преди 6 часа

Рок легендата и талантливата актриса се впускат в най-новото забавно предизвикателство

Сарафов  разпореди безкомпромисни действия

Сарафов разпореди безкомпромисни действия

България Преди 6 часа

Младежи, които извършват подобни деяния, ще бъдат обвинени, а в по-тежките случаи - задържани

Поговорки на викингите: Мъдрост от отминали епохи

Поговорки на викингите: Мъдрост от отминали епохи

Свят Преди 6 часа

"Мъдростта е добре дошла, откъдето и да идва"

Изключителен старт на най-новия кулинарен формат на NOVA

Изключителен старт на най-новия кулинарен формат на NOVA

Любопитно Преди 6 часа

С огромна преднина, първият епизод на „Муха в супата“ е безспорен лидер в телевизионния ефир

<p>Желязков: Времето за дебат за еврото беше през 1997 г.</p>

Росен Желязков: Времето за дебат за еврото беше през 1997 година

България Преди 7 часа

Росен Желязков: България има едно огромно предимство – това е фиксираният курс

Съд върна на поста кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер

Съд върна на поста кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер

България Преди 7 часа

​Определението на Апелативния съд е окончателно