Върховният съд на Колумбия декриминализира абортите - решение, което подчертава година на трансформация в Латинска Америка. За това съобщават от Vice.

Решението означава, че три от най-гъсто населените страни в Латинска Америка - Мексико, Аржентина и Колумбия - са декриминализирали или легализирали абортите през последните 14 месеца. Последователните победи в полза на репродуктивните права могат да накарат още повече държави в региона да разхлабят строгите си ограничения, включително тези, които само преди няколко години имаха почти пълна забрана за аборти.

„В продължение на 20 години не е имало почти никакво социално движение в Латинска Америка, когато става дума за насърчаване на правата за аборт. Много е трудно да се опише историята, която правим в момента“, разказва Паула Авила-Гилен, изпълнителен директор на Центъра за равенство на жените в Ню Йорк и адвокат в Колумбия.

Източник: Getty Images

„Причината, поради която това движение се появи, е, че страните видяха колко неефективно е да регулират абортите съгласно наказателното законодателство, за да намалят броя им“, казва тя. „Данните доказват, че ограниченията и забраните на абортите имат значение само за това как правите аборт: законно и безопасно или незаконно и опасно. Това всъщност не убеждава никого да не прави аборт."

В решение 5-4 Конституционният съд на Колумбия твърди, че момичетата и жените в страната с около 50 милиона души могат законно да правят аборт през първите 24 седмици от бременността. След това жените могат да направят аборт, когато плодът не е жизнеспособен, когато животът на майката е застрашен или ако бременността е резултат от престъпление като изнасилване или кръвосмешение.

Съдиите взеха решението си на фона на масово социално движение, което променя дебата за абортите в региона на Латинска Америка. Десетки хиляди жени, които размахват зелени кърпички по улиците на столиците на Латинска Америка, се превърнаха в образ на масова кампания, която работи, за да убеди както законодателите, така и съдиите да пренапишат някои от най-драконовските закони за абортите в света. В съчетание с нарастващия секуларизъм и отслабващото влияние на Католическата църква, те подтикнаха една след друга латиноамериканските страни да разширят достъпа до абортите.

Източник: Getty Images

През изминалата година Върховният съд на Мексико декриминализира абортите, Аржентина прие законодателство, узаконяващо процедурата, а Еквадор облекчи пълната си забрана за аборт, за да го направи достъпен при специфични обстоятелства.

Успехът им е в рязък контраст с набиращата сила срещу абортите в САЩ, където Тексас, вторият по големина щат в страната, забрани абортите след около шест седмици и може да го последват и други щати.

Все пак пет държави в Латинска Америка имат пълна забрана за аборти и жените са изправени пред затвор за прекратяване на бременността си. В Бразилия, най-голямата страна в Латинска Америка, абортът е законен само за спасяване на живота на майката или когато бременността е резултат от изнасилване или кръвосмешение.

Силите, съюзени срещу разширения достъп до абортите, остават мощни: консервативни политици, видни евангелски деноминации и католическата църква, която упражнява силно влияние в преобладаващо католическия регион. „Справедливо ли е да се елиминира човешки живот, за да се реши проблем?“, каза папа Франциск, аржентинец в реч през 2018 г. „Справедливо ли е да се наеме убиец за решаване на проблем?“

Колумбия отдавна играе важна роля в борбата за правата за аборт. В едно важно решение през 2006 г. Върховният съд узакони аборта при извънредни ситуации или когато бременността е резултат от престъпление.

Оттогава много клиники за аборти са се появили в големи и средни градове в цялата страна. Но дали една жена отговаря на изискванията за аборт при тези изключения е неясно и решението до голяма степен зависи от преценката на отделния лекар.

Източник: Getty Images

Решението от понеделник произтича от дело, заведено от активисти за правата на аборт, които представиха 90 аргумента пред съда защо забраната за аборти нарушава конституцията на Колумбия. Те казаха, че криминализирането на абортите създава стигма и пречки за жените, които искат да направят аборт при трите изключения. Съществуващата забрана също така нарушава правото на гражданите на здраве, като принуждава жените да търсят начини за опасни аборти и криминализира лекарите, които погрешно определят кога могат законно да направят аборт, твърдят групите на активистите.

Решението на съда в понеделник за разширяване на достъпа до всички жени до аборт дойде под формата на кратко изявление. През следващите дни се очаква писмено решение от съда, което да разшири мотивите си.

„Надяваме се, че това решение драстично ще промени положението на жените и момичетата в страната“, каза Кристина Розеро, адвокат и правен съветник в Центъра за репродуктивни права в Колумбия, една от петте групи, завели делото. „Криминализацията засяга непропорционално жените и момичетата в най-уязвимите позиции, особено бедните и младите жени. Това създава по-дълбоки неравенства, които вече съществуват в обществото."

Хуана Акоста, противник на абортите и директор на правната клиника за обществен интерес и права на човека в университета Ла Сабана извън Богота, каза, че привържениците на абортите се стремят да „елиминират правата на неродените бебета“, добавяйки, че бъдещето на аборта трябва да се решава от законодателите, а не от съда.

„Разбира се, трябва да защитим живота на жените и да гарантираме, че те не се подлагат на опасни процедури от какъвто и да е вид. Но също така трябва да предотвратим появата на повече аборти. Точно както цифрите на майчините смъртни случаи трябва да предизвикват безпокойство, така и броят на абортите е скандален и би трябвало да ни безпокои“, каза Акоста.

Решението на Върховния съд показва, че обществото в Колумбия е дълбоко разделено по социални и икономически въпроси. Това идва на фона на период на сътресения в Колумбия след масовите протести миналата пролет, съсредоточени върху дълбоко вкоренените неравенства и корупция в страната. Правителството отговори с насилствена репресия, която доведе до повече от 1870 случая на полицейско насилие и 900 предполагаеми произволни полицейски задържания, според Организацията на обединените нации (ООН). Най-малко 26 души бяха убити.

Засилената дискусия за правата за аборт в Латинска Америка започна през декември 2020 г., когато аржентинските законодатели узакониха аборта за всяка жена през първите 14 седмици от бременността. Президентът на Аржентина Алберто Фернандес, който провежда кампания за подкрепа за абортите, подписа законопроекта следващия месец. Тази победа стимулира активисти в целия регион.

През април Върховният съд на Еквадор декриминализира абортите в случаи на изнасилване. Дотогава процедурата беше разрешена само ако животът на майката е в опасност или жертвите на изнасилване са страдали от умствени увреждания.

А през септември Върховният съд на Мексико единодушно гласува за декриминализиране на абортите. Преди това абортът беше законен до 12 седмици само в Мексико Сити и три други щата. Две седмици по-късно съдът отмени части от закон, който предоставя обширни права на лекарите и болниците да отказват аборти на основание отказ по съвест. Решенията бяха драматична стъпка в предимно католическата страна, където жените все още редовно са затваряни в затвори за аборти. След решението четвърта държава легализира абортите и активисти продължават да настояват за подобен достъп в цялата страна.

Активистите вече са обърнали внимание на Чили, която през 2017 г. разреши абортите в случай на изнасилване, когато плодът е нежизнеспособен, или за да спаси живота на майката. Те се надяват да разширят достъпа в нова конституция, която се пише от събрание, в което жените заемат половината от местата.

В другия край на спектъра са държави като Ел Салвадор, Хаити, Доминиканската република, Никарагуа и Хондурас, в които царува тотална забрана за аборти. Жени, обвинени в прекъсване на бременността си в тези страни, могат да бъдат преследвани както за аборт, така и за убийство и да бъдат изправени пред десетилетия затвор.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 4 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 5 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 7 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 8 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 8 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 9 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 9 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 10 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 10 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 10 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 10 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 11 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 11 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 11 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.