П овече от две трети от прашеца, който медоносните пчели събират от европейските полета и носят до кошерите си, е замърсен с коктейл от около 17 различни токсични пестицида.
Това показват резултатите от ново проучване на "Грийнпийс интернешънал", публикувано днес като част от европейската кампания на природозащитната организация за спасяване на пчелите и земеделието.
Химикалите, намерени в прашеца, са от инсектициди, акарициди, фунгициди и хербициди, вероятно произведени от агрохимически компании като "Байер" (Bayer), "Сингента" (Syngenta) и БАЕсЕф (BASF), се казва в изследването, съобщение за което бе получено в БТА.
Днес активисти на "Грийнпийс" опънаха банер пред централата на компанията "Байер" в Германия с надпис "Байер, спри да ни убиваш!".
Проучването е най-голямото от този вид в Европа, включващо повече от 100 проби от 12 страни.
Общо 53 различни химикали са били открити в пробите.
Проучването представя моментното състояние на токсичността на европейската земеделска система. То показва високи концентрации и широка гама фунгициди в прашеца, събран от лозови масиви в Италия; широкоразпространена употреба на инсектициди, които убиват пчелите, в прашец от полята в Полша; наличие на ДДД (токсичен биоакумулиращ остатъчен продукт на забранения ДДТ и на нервопарализиращия за насекомите тиаклоприд от групата на неоникотиноидите, намерени в много от пробите от Германия).
Матиас Вютрих, който води кампанията на "Грийнпийс" за екологично земеделие, коментира:
"Това проучване на замърсения прашец разкрива непоносимото бреме, на което са изложени пчелите и други жизненоважни за нас опрашители - коктейл от токсични пестициди. Това е още едно доказателство, че има нещо фундаментално грешно в съществуващия земеделски модел, който е основан на интензивната употреба на токсични пестициди, широкоразпространени монокултурни реколти и корпоративен контрол на земеделието."
"Грийнпийс" призовава Европейската комисия и правителствата на страните членки да разширят обхвата на вече наложените ограничения за употреба на определени пестициди, вредни за пчелите, и да наложат амбициозни общоевропейски планове за действие за по-доброто оценяване на влиянието на пестицидите върху опрашителите и за намаляване на тяхната употреба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!