П ортугалия официално излезе от международната спасителна програма, която получи от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, за да избегне фалита, съобщи след края на редовно заседание на Еврогрупата вчера нейният председател Йерун Дейселблум.
Холандският министър на финансите даде да се разбере, че останалите страни от еврозоната подкрепят напълно решението на португалското правителство да сложи край на програмата.
Португалия стана втората държава от Еврогрупата след Ирландия, която получи спасителна помощ и сега се завръща на международните финансови пазари. Преди три години тя получи антикризисна програма от ЕС, ЕЦБ и МВФ на стойност 78 милиарда евро.
Еврогрупата потвърди вчера своя ангажимент да помогне на Гърция.
Тя ще помисли дали да опрости част от дълговете на страната, но не веднага, предаде Франс прес, като се позова на заключителното комюнике от срещата.
"Държавите от еврозоната потвърждават своя ангажимент да предоставят подходяща помощ на Гърция, докато тя отново получи пълен достъп до пазарите, при условие че спазва изцяло изискванията и целите на своята (спасителна) програма", пише в текста.
Министрите на финансите на 11-те страни от ЕС, които искат да въведат данък върху финансовите трансакции, проведоха отделна среща в кулоарите на заседанието на Еврогрупата. Те направиха "решителта стъпка" в посока въвеждането на
данък върху търговията с акции и някои деривати от 2016 г.,
предаде ДПА, като се позова на министри.
"Постигнахме важен напредък към система за данъчно облагане, която ще включва акциите и дериватите. Утре ще има окончателно споразумение", заяви след края на срещата снощи италианският финансов министър Пиер Карло Падоан.
"Днес бе направена решителна стъпка. Новият данък ще е амбициозен, както по обхват, така и по срок на въвеждане", допълни френският финансов министър Мишел Сапен. По-рано, на пристигане в Брюксел, германският им колега Волфганг Шойбле изрази надежда споразумението да бъде постигнато още вчера, отбелязва АФП.
Инициативата включва най-големите икономики в еврозоната - Германия, Франция, Италия и Испания - плюс Австрия, Белгия, Гърция, Естония, Португалия, Словакия и Словения. 11-те страни са си поставили за цел да постигнат споразумение до края на тази година, така че данъкът да бъде въведен на 1 януари 2016 г.
Някои неучастващи в инициативата държави от Европейския съюз начело с Великобритания, както и бизнес асоциации, обаче критикуват плана, като се опасяват, че той ще отблъснеинвеститорите от ЕС.
В Брюксел днес ще се състои среща на министрите на финансите на 28-те. Очаква се основна тема на разговорите да бъде именно проектът за данък върху финансовите трансакции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!