Европейската комисия (ЕК) призовава за четвърти път за започване на присъединителни преговори с Македония.
Това е записано в публикуваната днес редовна годишна оценка за преговорите за бъдещо членство в Европейския съюз на Хърватия, Черна гора, Македония, Сърбия, Албания, Босна и Херцеговина, Турция и Исландия.
Този път ЕК предлага
спорът за името с Гърция да бъде решен в началния етап на преговорния процес,
а не преди него.
Европа не прави компромис по въпроса за името, но смята, че атмосферата за решаването му може да е по-благоприятна в ранния етап от вече започнали присъединителни преговори, каза комисарят по разширяването Щефан Фюле.
Комисията отново отправи призив за бързо решение на този проблем, но препоръча на Македония да избягва действия и изявления, които могат да засегнат добросъседските отношения.
В частта за
се казва, че те са близки, но се иска по-голям диалог, за да се избегнат събития, които могат да доведат до неразбиране и различно възприемане на исторически, културни и етнически въпроси.
Скопие получи статут на кандидат за ЕС през 2009 г.
По въпроса за Сърбия ЕК заявява, че
постигането или липсата на подобрение в отношенията с Косово
може съответно да ускори или попречи за по-нататъшния напредък към членство на двете държави в ЕС.
Турция е определена като ключова държава за ЕС, с принос за външната политика и енергийната сигурност на Общността, но ЕК настоява Анкара да подпише споразумението за реадмисия, за да напредне постепенният процес на визова либерализация за нейните граждани.Друга препоръка е отправена по отношение на
свободата на словото и медиите,
на фона на съдебните дела срещу журналисти и примерите за автоцензура на авторите на медийни публикации и книги.
Изразена е загриженост от липсата на напредък в изпълнението на политическите критерии за членство в ЕС, както и по въпросите с основните човешки права в страната, включително за дейността на професионалните съюзи, а също и за правото на свобода и на честен съдебен процес. Според документа е необходимо намирането на спешно решение по кюрдския въпрос, който е определен от ЕК като предизвикателство за демокрацията в Турция.
Анкара е призована още да намери решение на споровете си с Кипър.
По отношение на Черна гора е записано, че страната изпълнява в достатъчна степен политическите критерии за членство в ЕС, но има необходимост от
допълнителни усилия в установяването на върховенство на закона
и трайно и необратимо приложение на реформите, особено в борбата с организираната престъпност и корупцията на високите управленски равнища. Отчетността на съдебната система в страната предизвиква сериозната загриженост на комисията.
На Албания е препоръчано да положи допълнителни усилия за изпълнение на ангажиментите си по въпроса за човешките права, включително за условията на живот на ромите. Според ЕК страната е напреднала в изпълнението на политическите критерии за членство в ЕС.
Прогресът в изпълнение на критериите в Босна и Херцеговина обаче е пропаднал в последните месеци, пише в доклада.
Исландия е единствената държава, където проблемите са от съвсем различен характер - там ЕК ще направи усилия в убеждаване на общественото мнение в ползите от членството в Общността.
Според комисията реформите в повечето от осемте държави се бавят, като сред основните предизвикателства са осигуряването на свобода на словото и независимост на медиите, укрепването на върховенството на закона и демократичното управление, както и справянето с предизвикателствата на организираната престъпност и корупцията - теми, чието значение е добило допълнителна сила с оглед научените уроци от досегашните етапи на разширяване на ЕС.
На 1 юли 2013 г. Хърватия ще стане част от ЕС, а последният доклад за напредъка в присъединителния процес ще бъде оповестен идната пролет. През юни тази година започнаха преговорите за присъединяване с Черна гора, а през март Сърбия получи статут на кандидат за член на Общността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!