От 27-те страни в Европейския съюз само Люксембург от еврозоната и Швеция, Естония и България извън еврозоната не са в нарушение на бюджетните правила на съюза, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Според агенцията обаче може и България скоро да бъде проверена за прекомерен бюджетен дефицит.
Процедура срещу България може да започне, след като бъдат получени някои данни за държавните финанси и бъде направена оценка, каза европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен в Страсбург, но без да навлиза в подробности.
Европейската комисия препоръча днес да бъдат започнати процедури за прекомерен дефицит срещу Кипър, Дания и Финландия, като по този начин страните от ЕС, срещу които има такава процедура, ще станат 23.
Процедурите за прекомерен дефицит са насочени срещу страни, чийто ефективен или предвиден бюджетен дефицит надвишава 3-процентовия праг от брутния вътрешен продукт (БВП), разрешен от Пакта за стабилност и растеж.
ЕК публикува днес оценките си за това доколко надеждни са програмите за намаляване на дефицитите на 12 страни, сред които Франция, Германия, Испания и Португалия. Брюксел поиска от няколко страни от ЕС, сред които Испания и Португалия, "да уточнят" мерките си за икономии с цел намаляване на бюджетните им дефицити след 2010 г.
"Започването на процедурата за прекомерен дефицит срещу тези страни, които до скоро имаха излишъци, показва тежестта на икономическата и финансовата криза, през която преминаваме. Сега трябва да се съсредоточим върху възстановяването на държавните финанси", заяви Оли Рен.
В следващите седмици Брюксел трябва да реши колко време да даде на тези страни да се върнат в позволените граници.
Като цяло комисията е стигнала до извода, че взетите мерки са достатъчни, за да се постигнат целите за 2010 г. и че в повечето случаи са необходими уточнения за мерките за постигане на тези цели в годините след това, се казва в съобщението.
Според Брюксел заключението за Испания и Португалия е, че целите са достатъчно амбициозни. Очаква се обаче двете страни да уточнят мерките в бюджетите им за 2011 г., представляващи съответно 1,75 и 1,50 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), за да постигнат новите си цели.
Освен това подчертава необходимостта да се ускорят реформите в Европейския съюз.
23 от 27-те страни в ЕС нарушават бюджетните правила
Само Люксембург, Швеция, Естония и България не са в нарушение на бюджетните правила на ЕС, но и нашата страна може скоро да бъде проверена
15 юни 2010, 18:57
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!