Британската шпионка Нанси Уейк, получила през Втората световна война прозвището Бялата мишка заради способността си да остава неуловима, почина вчера на 98-годишна възраст в старчески дом в Лондон.
В средата на миналия век нацистката тайна полиция Гестапо полага неимоверни усилия да я залови, но тя всеки път успява да й се изплъзне.
Кариерата си на разузнавачка Уейк започва през 1939 г. в редовете на френската съпротива след нахлуването на нацистите във Франция.
Тя ръководи група партизани
и се внедрява във висшите ешелони на немското военно командване.
Прословутото й изказване "Добрият фашист е мъртвият фашист. Много съжалявам, че ликвидирах толкова малко от тях в годините на войната" присъства на практика във всяко интервю на Уейк след войната.
Уейк е родена в Нова Зеландия на 30 август 1912 г. Когато е само на две години, семейството й се премества в Сидни, Австралия.
На 16 години бяга от дома си и работи като медицинска сестра. С 200 паунда в джоба, които получава като наследство от леля си, заминава за Ню Йорк, а после и за Лондон, където се обучава за журналист.
През 30-те работи в Париж. Била е и европейски кореспондент за американски издания.
През 1939 г. се жени за заможен френски индустриалец и живее в Марсилия по времето, когато Германия напада Франция.
Започва да работи като куриер за съпротивата през 40-те. До 1943 г.
вече е най-издирваната от Гестапо личност
с награда за главата й от 5 млн. франка.
Става жертва на предателство през декември 1943 г. и затова бяга от Марсилия през Испания в Лондон. Съпругът й обаче е заловен от Гестапо, измъчван и екзекутиран. Тя разбира за смъртта му чак след края на войната.
В Лондон Уейк се присъединява към звеното за специални операции и през април 1944 г. се връща в окупирана Франция. Тя скача с парашут над Оверн, Централна Франция, и става свръзка между Лондон и местните партизански отряди.
Координира съпротивата до десанта в Нормандия и набира още членове. До пълното освобождаване на Франция нейните 7000 партизани се борят срещу 22 хил. нацистки войници и убиват 1400 от тях, като дават само стотина жертви.
Уейк е много ценена от френските си другари, особено след като убива германски часовой с голи ръце, за да му попречи да вдигне тревога.
След войната
е наградена с медали от Великобритания, САЩ, Франция, Австралия и Нова Зеландия.
Работи в разузнаването на тогавашното британско министерство на военновъздушните сили.
На няколко пъти се мести от Европа в Австралия и обратно и дори участва като кандидат във федерални избори в Австралия.
Пожелала е прахът й да бъде разпръснат в Централна Франция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!