Д олната камара на японския парламент прие оспорвани законопроекти за отбраната, целящи да засилят военната роля на Япония на международната сцена, предаде Франс прес.
С ново тълкувание на пацифистката конституция на страната
ще стане възможно силите за самоотбрана – официалното име на японската армия – да бъдат изпращани в чужбина, за да подпомагат съюзници на Токио и на първо място САЩ.
Проектът среща силно противодействие в Япония, отбелязва АФП.
След поредица разпалени дискусии опозиционните партии бойкотираха гласуването и текстовете бяха приети от управляващата коалиция на премиера Шиндзо Абе.
„Контекстът на сигурност, в който се намира Япония, става все по-труден“, заяви след вота премиерът пред журналисти. „Тези закони са необходими, за да бранят живота на японците и да предотвратяват войни, преди те да са избухнали“, добави той.
Законопроектите предстои да минат през горната камара, която трябва да ги обсъди в 30-дневен срок.
Коалицията на Абе има мнозинство и в горната камара, но според коментаторите тя може да отхвърли текстовете или да ги промени. След това обаче долната камара може да отмени тези промени с мнозинство от две трети, лесно постижимо от управляващите, посочва АФП.
„Силовото прокарване на тези закони би опетнило следвоенната демокрация в Япония. Настоявам да анулирате гласуването и да оттеглите тези законопроекти като антиконституционни“, заяви в пленарната зала водачът на опозицията Кацуя Окада.
Поправките в законодателството будят недоволство и сред голяма част от японското население,
отбелязва ТАСС. Снощи близо 100 хил. души участваха в протест край парламента в Токио с плакати „Ние сме против войната“, „Не пипайте член 9 от конституцията“.
По данни от анкета на агенция Киодо, срещу стремежите на кабинета в отбранителната сфера се обявяват 58,7% от жителите, а едва 27,8% ги подкрепят.
След като миналия юли правителството прие резолюция за „правото на колективна самоотбрана“, прокарала път за поправки в законите за сигурността, рейтингът на премиера Абе е паднал на 41%. Това е най-ниското равнище от декември 2012 г., когато постът му бе поверен за втори път, сочат данни на телевизия Ен Ейч Кей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!