Ужасната серия кървави нападения в Ирак вчера изпрати обезсърчаващо послание на иракското и американското правителство:
След похарчени стотици милиарди долари от нахлуването на САЩ през 2003 г. и десетки хиляди погубени животи, бунтовниците остават мощна и вероятно възраждаща се заплаха за иракчаните и американските войски, които са все още в страната, пише "Ню Йорк таймс".
42-те очевидно координирани атаки подчертават реалността, че малко места в Ирак са безопасни.
Броят на американските войници, убити тази година, се повиши рязко преди планираното им изтегляне.
Вчерашните удари срещу цивилни и служители на силите за сигурност в цялата страната превърнаха този ден в най-кървавия за цялата година за иракчаните.
Атаките бяха всевъзможни - самоубийствени, с коли-бомби, със самоделни взривни устройства и на въоръжени нападатели.
До залез слънце, когато иракчаните прекъснаха поста си, спазвайки свещения месец рамазан, броят на убитите достигна 89, в това число трима атентатори-самоубийци, а 315 души бяха ранени.
Обхватът и смъртоносният характер на атаките предполага, че радикални сунитски бунтовници, водени от Ал Кайда в Месопотамия, може да са си възвърнали способността да извършват онова насилие, което властваше в Ирак в пика на религиозните междуособици през 2006 и 2007 г., отбелязва американското издание.
Нападенията показват многостранните заплахи, пред които се изправя държавата в този важен момент, когато шиитски екстремисти, свързвани с убийството на американски войници, заплашват с още насилие, ако те останат, а иракските сили съвсем очевидно не могат да опазят мира, пише "Ню Йорк таймс".
"Предполага се, че нашите сили трябва да имат разузнавателни способности, за да предотвратят този вид нарушения на сигурността. Фактът е обаче, че бунтовниците действат така, сякаш нашите сили за сигурност въобще не съществуват", каза кюрдският депутат Шоун Мохамед Таха, член на комисията за сигурност, цитиран от американското издание.
По думите му те могат да нападнат навсякъде и никой не може да ги спре.
Според Хамид Фадил, професор по политология в Багдадския университет, нападенията са добре пресметнат опит иракчаните да бъдат изплашени и да поискат от американските сили да останат в страната, защото ако се изтеглят напълно, Ал Кайда в Месопотамия ще изгуби основанието си да съществува.
Експертът е на мнение, че един от най-големите проблеми на иракските сили за сигурност е, че те са по-лоялни на въоръжени групи като Ал Каида и шиитските милиции, отколкото на правителството. "Армията не може сама да наложи контрол", каза той.
"Трудно е да се говори за съществуване на иракски въоръжени сили и министерство на вътрешните работи, без те да са лоялни на Ирак", смята Фадил, цитиран от "Ню Йорк таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!