В сяка година на 29 юни отбелязваме международния Ден на река Дунав, който е празник с пожелание за една по-безопасна и по-чиста река като резултат от партньорството на всички придунавски страни.
Независимо от различните националности, културa и история, всички ние имаме една отговорност – да защитаваме този ценен природен ресурс и да го развиваме рационално.
Провеждането на събития, свързани с Деня на р. Дунав имат за цел да насочват нашето внимание към разумното използване и защитаването на реката, растителните и животинските ѝ видове и към начина на сътрудничество в името на общата кауза.
Изпълнителна агенция "Проучване и поддържане на р. Дунав" (ИАППД) напомня за Деня на реката, която e не само фактор с важна стратегическа и икономическа роля, но и природно богатство, около което се заражда и развива обществен живот.
Още римляните са се препитавали от Дунава, полагали са грижи за охрана и стопанисване.
Векове след това режимът на корабоплаването и поддържането на корабоплавателния път е обект на редица международни нормативни актове.
През 1949 г. влиза в сила Конвенцията за режима на корабоплаване по река Дунав, съгласно която всички дунавски държави се задължават да поддържат своите участъци в плавателно състояние.
На 29 юни всеки ще има възможност да посети сградата на ИАППД и да получи стикер, с който да изрази своята загриженост и отношение към нашата река.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!