Цената на хляба няма да се повиши, защото прогнозите са за добра реколта в света, а цената на зърното в България се определя от световните и европейските борси и ние не можем да продаваме на по-високи цени от тези, които дава пазарът.
Това коментира председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов за Агенция "Фокус".
Той обаче заяви, че вследствие на климатичните условия и липсата на буфери за компенсиране на екстремни ситуации, българското земеделие и в частност зърнопроизводството е изправено пред сериозни проблеми с приходността си.
"Няма проблем с реколтата, реколта ще има. Редуцирането на пшеницата ще бъде едва 20-25%.
При положение че миналата година сме добивали над 4 милиона тона пшеница, сега дори да останат 3 милиона тона – България консумира за хляб около 1,2 милиона тона, за животни – около 700-800 хиляди тона, за семена – около 200 хиляди тона. Цялата сметка е около 2,2 милиона тона.
Ще произведем поне 3,4 милиона тона и отново ще имаме над 1 милион тона за износ и за създаване на БВП в България и за намаляване на външнотърговското салдо”, каза Вукодинов.
Твърде рано е за всякакви хипотези за качество на зърното, коментира Марияна Кукушева, член на УС и официален говорител на Федерация на хлебопроизводителите и сладкарите в България.
Между 5-6 юни ще има извънреден Консултативен съвет по зърното и темата ще бъде състоянието на бъдещата реколта - 2012 г.
Нищо не можем да коментираме в момента във връзка с качеството, тъй като реколтата е на полето, каза Кукушева.
Според нея по-слабата реколта е свързана с измръзване на големи площи земеделски земи.
Реколтата ще бъде 30% по-ниска и това е от намалените количества площи. При пшеницата около 30% от площите са унищожени, при рапицата са 80%.
Очаква се един много по-малък оборот, от което губи държавата, не само зърнопроизводителите.
На въпрос дали заради по-слабата реколта през тази година може да се очаква промяна в цената на хляба, Кукушева обясни, че пшеницата е борсова суровина и никой в момента не може да прогнозира какви ще бъдат цените на тази суровина в Черноморския басейн.
"Хлябът в момента няма поносимост на пазара да поеме по-високи доставни цени. Доставните цени на хляба в момента са замразени в България от една година, независимо какво се случва с енергийни и транспортни разходи. Увеличените цени не идват от производителите", каза тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!