Богатите вече не се отнасят с парите си толкова небрежно, колкото в близкото минало. Те са по-внимателни, обмислят по-дълго покупките си, поглеждат цената на етикета.
Тази книга е различна - тя превърна милиардери в милионери, пише германският в. "Франкфуртер алгемейне цайтунг".
Изданието цитира Хелмут Вемпе, който ръководи веригата от магазини за бижута "Вемпе" (Wempe.com). 77-годишният мъж казва, че винаги знае кога богатите в родината му не са в цветущо състояние.
Ако те са добре, той също е добре, но от началото на годината компанията отчита загуби от 10% само в Германия, 30% в САЩ, а в Испания е дори по-зле.
Ако магазините от веригата, разположени в в обикновената част на градските центрове, все още отчитат добри резултати, то онези в луксозните търговски зони имат проблеми.
На франкфуртската "Гьотещрасе", променадата на инвестиционните банкери, оборотът за първата половина на 2009 г. е намалял със 17%, а на "Кьонигсалее" в Дюселдорф - с цели 27%.
Това означава, че маниерът на богатите вече не е същият. Те са започнали да пестят. Такава е тенденцията при всички луксозни марки.
За първото тримесечие на годината "Булгари" (Bulgari.com) отчита спад на оборота с 23% и на печалбата с близо 30%. "Де Бирс" (De Beers.com), най-големият производител на диаманти в света, почти напълно е спрял производството си.
Магазините на "Шанел" (Chanel.com), "Гучи" (Gucci.com) и "Тифани" (Tiffany.com) преживяват труден период.
Тази тенденция е изненадваща, тъй като пазарът на луксозни стоки дълго време бе приеман за бизнес, който е имунизиран срещу периодите на криза. Но замахът, с който кризата стопи парите на богаташите, ги стресна. За много от тях това е шок, коментира "Франкфуртер алгемейне цайтунг".
Някои представители на висшето общество май са забравили, че човек може не само да влезе, но и да излезе от него, а други се държат така, сякаш вече са част от средната класа.
Малцина обаче се оплакват публично от положението си, защото са наясно, че повечето хора са в още по-тежка ситуация.
"Преживяхме няколко много добри години, през които спечелихме от рискуващия капитализъм. Сега това време свърши и като гражданин съм доволен от това", отбелязва г-н Вемпе.