"Бюджетът и европейските фондове не са единствените източници на средства за спешен ремонт на опасните мостове в страната.
Парите може да дойдат от заеми при изгодни лихви от Световната банка или Европейската инвестиционна банка."
Това каза в интервю за БНТ министърът по управление на европейските фондове Томислав Дончев.
200 милиона лв. са необходими по предварителни разчети. Ако Европейският съюз отпусне средства за спешен ремонт на мостовете, те ще са по-малко от една трета от необходимите.
Министър Дончев съобщи, че през последните 10 дни се водят активни преговори с Европейската комисия за финансова помощ при преодоляването на последствията от природни стихии у нас.
"Създадена е организация и на терен, и в министерствата - има специална схема по Програма за развитие на селските райони, не само за с. Бисер, а и за другите пострадали населени места и общини, и тази сума, не по-малка от 34-35 милиона - европейски средства от Програма за развитие на селските райони - ще бъде мобилизирана за преодоляване на последствията. Сега вероятно питате за земетресенията - те не бива да бъдат разделяни, съществуват и много други рискове от наводнения..."
Според министъра процедурата по пренасочване на средства от Оперативна програма "Околна среда" за спешния ремонт на мостовете би била трудна. Възможно е, само ако парите се инвестират в съоръжения, които имат екологичен ефект.
Дончев препоръчва да се търсят други алтернативни източници на финансиране като Световната банка или ЕБВР. Той допълни, че за сметка на това последствията от земетресението на 22 май могат да бъдат преодолени с европари.
В същото интервю Томислав Дончев каза, че има възможност България и Румъния да направят обща смесена компания, която да експлоатира Дунав мост 2.
"Още от началото на 2013 г. ще сме готови с всички въпроси по експлоатацията на моста. От техническо и финансово естество са въпросите, например коя страна какъв размер на таксите ще събира. Това ще бъде мост, който ще се използва напред в годините и ще има разходи, които трябва да се покриват и от едната, и от другата страна, а това може да направи една българо-румънска компания, добави Дончев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!