Изследването е представено на годишната среща на Американското общество по тропическа медицина и хигиена във Филаделфия. На тази среща учените разкриха защо са убедени, че разпространението на маларията може да бъде спряно.
Теорията за блатния щипок е проста: да се намери риба, която се храни с ларвите на комарите и да се пусне в езерата и районите, където живеят ларвите и комарите се размножават. Учените са експериментирали с рибата в няколко района на Южна Корея, в оризови полета на ферми. Те са открили, че ако в съответния район се постави достатъчно количество риба, всички ларви на комари биха били изядени в рамките на един ден.
Блатният щипок е всеяден и хищен, което според учените го прави особено подходящ за целта. Идеята за използването на рибата по този начин датира от преди век и повече, но през последните десетилетия този способ е изместен от по-съвременни средства за борба с маларията, каквито са химическите инсектициди, опиатите и мрежите за легла.
Учените обаче смятат, че блатният щипок може да нанесе съкрушителен удар върху маларията в Източна Азия. Методът може да се окаже приложим и в други части на света, обитавани от други риби, способни на сходни действия.
Маларията се е появила преди около 10 000 години в Африка с началото на използването на железни сечива в земеделието. В резултат на този тип земеделие са се образували малки заблатени участъци, където комарите са можели да се размножават и по-малките номадски племена са ставали тяхна жертва.