Български и румънски деца се срещнаха на Дунав мост и прерязаха гирлянд от цветя, с което символично премахнаха границите между България и Румъния, съобщава агенцията и допълва, че следобед от градовете от двете страни на река Дунав ще се разнесат фолклорни песни и танци. (Вж. и снимки от проявите в София).
Цитира се и проучване, направено от социологическата агенция "MBMD", според което едва 29% от българите говорят някой от официалните езици в ЕС.
Друго изследване на Националния център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ) сочи, че 13% искат да живеят и работят в чужбина след приемането на страната в ЕС, докато 60% заявяват, че няма да се изкушат да напуснат България.
Евроскептицизмът е свързан предимно с наложените ограничения върху дейността на АЕЦ-Козлодуй, отбелязва още "Франс прес".
Въпреки старомодния модел на земеделие, доминираната от държавни фирми индустрия и бавната трансформация от комунизма евентуалното присъединяване на България и Румъния към ЕС ще разшири границите на Европа до Черно море, се казва в материал на телевизия "Би Би Си уърлд", посветен на подписването на договорите за присъединяване на двете страни.
"Населението на България се радва на ниска инфлация, но същото се отнася и за жизнения стандарт. Безработицата обаче намалява. България има премиер със западна ориентация, но реформите в бюджета, конкурентната политика и борбата с организираната престъпност все още едва започват", отбелязва за страната ни британската медия.
"Инфлацията в Румъния спадна за пет години до 10%. Безработицата също намалява, но по-малък е броят и на работните места. Новият президент в Букурещ бе избран да се бори с корупцията в съдебната система и бизнеса, но ЕС е все още загрижен за отношението спрямо ромското население", изтъква Би Би Си за северната ни съседка и заключава:
"Подобни въпроси увеличават вероятността ЕС да забави членството на двете страни."
В специален коментар за присъединителния договор на България и Румъния унгарската телеграфна агенция откроява динамизма, с който Европа чертае новите си граници, информира БНР от Будапеща.
Присъединяването на двете балкански държави се определя като историческо и за Унгария, главно заради 2 млн. сънародници в съседна Румъния.
Проследявайки трудния ход на преговорния процес, агенцията обаче откроява голямото усилие на България през последните 10 години в изпълнение на високите критерии.
"Справедливото завръщане в европейския дом", по думите на коментара, е част от несекващ процес, който сега ще се насочва към Македония, Хърватия и Турция.
Припомня се, че за разлика от първата вълна на 10-те при България и Румъния Европейският парламент има думата по изпълнението на задължителните норми, а въведената предпазна клауза изисква нови усилия - срещу корупцията и престъпността, в областта на съдебната система, околната среда, администрацията.