Депутатите приеха на първо четене два проекта за поправки в закона - на ДПС и ОДС, предаде БНР.
По предложение на вносителя от ДПС Ахмед Юсеин интернираните, изселваните и заселваните по административен ред над три години по време на комунистическия режим ще получават добавки в размер 20% над средната пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Тези, които са били интернирани и изселвани до една година, ще получат 10% от средната пенсия в страната.
5% ще е добавката за лица с висше или полувисше образование, освободени от заеманата длъжност по политически причини и принудително заставени да работят по строителни обекти, в системата на чистотата или в селското стопанство.
Вносителят от ДПС заяви, че с тези поправки в закона ще се реабилитират репресираните, които за назидание са били принудени да работят тежък физически труд, макар че са висококвалифицирани, допълва БНР.
Приетите на първо четене промени определят като "репресирани" и онези, които са били принудително задържани и използвани като работници в държавно земеделските стопанства (ДЗС) след 1944 г., лицата, осъдени за опит за бягство през граница по политически причини и тези, които са убити в затворите, лагерите и в арестите на МВР.
Комунизмът раздели всички в България, а ние просто искахме да живеем нормално и спокойно, каза лидерката на СДС Надежда Михайлова пред митинг в Ябланово по повод 20-годишнината от репресиите по време на "възродителния процес".
На 19 януари 1985 г. 10 000 души отказаха да се подчинят на заповедта за промяна на имената и се събраха на площада, а срещу тях бяха изпратени 100 танка и няколко хиляди въоръжени войници и милиционери, припомни кметът на селото Шериф Куванджъ. Новите имена били записани в документите след побоища и насилие, а 35 мъже били изпратени в лагер.