"Паризиен" препечатва публикуваното в "Ню Йорк Таймс" откровение на американския президентски кабинет. Той посочва, че "новата стратегия ще бъде да се изолират Франция и Германия, като американците се облегнат на други по-сговорчиви страни като Великобритания, Полша, Испания или Италия". "Либерасион" обаче припомня, че дори и по-добре разположени ръководители като Тони Блеър и Хосе Мария Аснар са обезпокоени от нарастващата враждебност на сънародниците си по отношение на войната. Но американският президент Джордж Буш има средства да действа и сам срещу Багдад и да победи, категоричен е вестникът.
"Фигаро" се спира на думите на американския министър на отбраната Ръмсфелд, който нарече Париж и Берлин представители на старата Европа. Вестникът пита по този повод дали "младостта е гаранция за трезвост и прозорливост". ""Ест Репюбликен" не вижда нищо срамно в това да се живее в една стара Европа.
Доналд Ръмсфелд каза и още нещо - че тежестта на Европа се премества на изток. "Еклер де Пирене" се пита дали именно източните страни няма да се превърнат в Троянски кон на САЩ в Европа. "Курие Пикар" с наслада отбелязва "как старата Европа се събужда и предизвиква световен дебат".
В Давос и в Порту Алегре започнаха два форума - икономически и социален. "Телеграм" посочва, че контрафорумът се превърна в непоклатим. И започна да мисли позитивно- антиглобалистите вече са алтерглобалисти. По този начин те искат да покажат, че са алтернатива, а не само критика на форума в Давос.
"Нис Матен" е на мнение, че за да има развитие, са необходими усилията и на бизнес, средите, и на самите народи. "Юнион" дава за пример бразилския президент Лула. Той избра да присъства и на двата форума, внушавайки по този начин необходимостта от диалог. "Монд" заключава, че това може би е магичен момент на едно качествено ново световно съзнание.