С офийските вестници с изключение на в. "Дума" остро реагират на изказването и отношението на Ахмед Доган към медиите по време на шестата национална конференция на Движението за права и свободи, която се състоя в събота и неделя.
В словото си в събота председателят на ДПС заяви, че "медиите страдат от идейна криза , изживяват се като стратегически играчи и се превръщат в говорители на партии и бизнесструктури".
Според депутати от ДПС Доган бил бесен, че въведеното от самия него понятие "обръч от фирми около политическите партии" българските медии свързвали само с неговото ДПС, а всъшност всички партии имали такива "обръчи".
Делегати на конференцията твърдели, че тезите на Доган не били критика към медиите, а само изразявали представата му как те трябва да изглеждат. "Четвъртата власт, според Ахмед Доган, не трябва да прави политика, а да отразява случващото се - така "Труд" цитира тълкуването, което депутат от движението прави на думите на своя лидер.
"Труд" отбелязва: "Със скриването си от медиите ДПС отново показа своята "уникалност" - не се бе случвало партия да не даде брифинг в края на най-висшия си форум. Някои от делегатите също бяха сащисани, но не се наеха да обясняват решението на Шефа".
В "24 часа" цитира Доган, който нападнал медиите с убеждението, че "журналистите внушават шантавата идея, че ДПС преяжда с власт и вотът за тази партия има второстепенна политическа тежест". Диагнозата му е, че опитите на медиите да се утвърдят като четвърта власт не успяват, защото те вървят след събитията и изкуствено задават теми.
"Подобно мнение е странно за единствения български политик, който се обръща към журналистите с "колеги". То обаче е типично за всички, които усещат, че авторитетът им е накърнен и властта постепенно се изплъзва" пише "24 часа".
"Труд" и водещите в сутрешните предавания на Би Ти Ви и Нова ТВ в понеделник питаха редица делегати на конференцията какво са разбрали от изразите на Доган в доклада му "мисловна парадигма на времето" или "вертикално култивиране на духовната субстанция на основните европейски народи".
В "Труд" кметът на Кърджали тълкува втората фраза така: "В ЕС има проблем с идентификацията на общностите. И с влизането си ще увеличим въпросителните в съюза".
А делегатът Джеймал Михрин от с. Рибново, Гоцеделчевско отбелязва: "Всичко е казано на висок литературен стил. Това е нещо глобално. Неразбираемо е за хората, които нямат познания като философи. Всеки по различен начин ще го тълкува".
В анализ в същия вестник под заглавие "Апетитът на ДПС ще нараства все повече" политологът проф. Огнян Минчев пише: "ДПС е недемократична политическа структура. Това е причината, поради която въпреки общественото недоволство към работата на министрите на ДПС докладът на Доган пред Шестата национална конференция критикува само медиите.
ДПС е етнокорпоративен монопол. И в този смисъл е заплаха за функционирането на българската демокрация. ДПС монополизира вота и политическото поведение на българските турци, на българските мюсюлмани, а отскоро - и на други общедствени слоеве.
Чрез този контрол ДПС установи тотален непрозрачен монопол върху цели сектори в българското общество. Не само в смесените райони, но и в сфери като селското стопанство, борбата с природните стихии и изобщо върху всички отрасли, в които ДПС получава властови резурси."
"24 часа" пита "По какво да различаваме партийната конференция на управляваща партия от акционерно събрание на една успешна корпорация?"
В. "Сега" отбелязва: "Следвайки примера на Жан Виденов и Иван Костов, Ахмед Доган влезе във война с медиите. Той заяви, че те изостават от продуцирането на нови политически реалности и вървят след събитията".
"Въпреки демонстрацията на самочувствие конгресът ще се запомни с нападките на лидера към медиите, нещо, което досега не си е позволявал, както и с поставянето му в ситуация да даде обяснения за "обръча от фирми" и "преяждането с власт", пише "Дневник".
"От врагове, а не от фирми е обръчът, който стяга Ахмед Доган. Новият стар лидер на ДПС обаче не само ясно осъзнава неизгодните страни на позицията кръгова отбрана, но и се опитва да ги превърне в плюсове за себе си и за движението, пише "Стандарт".
Предназначеното за тях чуха и лидерите на всички сини нюанси - обръчът от фирми се е зародил като антипод на срастването на олигархията с властта "преди 5-6 години", тоест по време на управлението на Иван Костов. Дали периодът включва и червената "Орион" от преди това или жълтите окръжности около магистрала "Тракия" например, Доган не пожела да уточнява.
Затова пък атакува и мнозинството българи с фразата "оказа се, че обществото мрази българския предприемач". Така в доклада на Ахмед Доган единствените безгрешни се оказаха самият той и ДПС", посочва вестникът.
Според наблюдателите форумът открои още задълбочаващата се близост с БСП на фона на хладните отношения с НДСВ и изолацията от останалите парламентарни сили, отбелязва изданието.
"Доган защити тройната коалиция", извежда във водещо заглавие "Дума". И цитира ДПС-лидера: "Тройната коалиция донесе стабилност".