"Процедурата е фарс, имащ за цел да се създаде видимост за някакъв конкурс и тя да послужи за параван на избирането на точния, необходимия, ясния кандидат. Ние във фарсове не участваме, нито можем да служим за прикритие на нечисти, очевидно спекулативни и корупционни интереси... Процедурата е нечиста", заяви Тасев. Ще направим всичко възможно тази приватизация да не се превърне в "прихватизация", обяви още Тасев, като подчерта, че "Метатабак" няма да участва в такава "фарсова игра". Той атакува първите във временното класиране "Тобако кепитъл партнърс" с обвинението, че и досега не са представили документ, че имат пари да платят обявената от тях цена. Те разполагали с информация за холдинга и преди всички други кандидати, а освен това и досега не се знаело кой стои финансово зад тях.
Партньорът на Тасев - Гарегин Гевондян, припомни по-важните факти около процедурата по продажбата на холдинга и заяви, че това правителство е надминало предишните, като е назначило на ключови държавни постове роднини, съученици и приятели, съобщи още "Дарик".
Поставените въпроси към "Метатабак" са били зададени "доста витиевато" и са били неясни, смятат още от консорциума. Оттам обаче не пожелаха да уточнят откъде знаят подробности за офертата на конкурентите си от "Тобако кепитъл партнърс", след като изнасянето на информация нарушава конфиденциалността по сделката. На това бе отговорено, че тази информация е била публикувана в българската преса, съобщи БНР.
Това не е първата заплаха за оттегляне от процедурата, която отправя консорциумът, в който участва и Майкъл Чорни. "Тобако кепитъл партнърс" и "Метатабак" предложиха еднаква цена за холдинга - 110 млн. евро.
След отварянето на офертите ръководството на консорциума е обсъдило действията си и само Майкъл Чорни и Гарегин Гевондян са искали веднага да се оттеглят от конкурса. Спряло ги е само желанието на Георги Тасев да продължи участието в процедурата, добави още БНР след пресконференцията.
Междувременно лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев обяви, че ръководството на националния синдикат "Тютюнева промишленост" настоява за прекратяване на процедурата по приватизицията на "Булгартабак". Причините са съществени неясноти по всички основни параметри по офертите на кандидатите, уточни "Дарик радио". Освен това предложените цени били изключително ниски и не отговаряли на фактическото състояние на "Булгартабак".
Според тютюневия синдикат към "Подкрепа" в дружеството има бързоликвидни активи на стойност 90 млн. евро. Никъде в офертите не било споменато и за какво ще бъдат използвани инвестициите, не се знаело и колко работници ще бъдат наети в България и в предприятията зад граница, както и числеността на сезонните работници. От синдиката настояват процедурата да се прекрати и да се обяви търг за продажбата на "Булгартабак", за да вземе реалната цена.