К итай се надява да приключи с изграждането на собствената си орбитална космическа станция до края на 2023 г., предаде Би Би Си. Тя ще ке намира на ниска геостационарна орбита и ще може да приютява за кратки срокове шестима тайконавти, а за по-дълги мисии – по трима души.
Китайската космическа станция ще се състои от три капсули – основна част, свързана с две лаборатории. Новината за амбициозния краен срок за влизане в експлоатация на обекта беше огласена на Международния конгрес по астронавтика в Пекин. Според Пекин "застроената жилищна площ" на китайската станция ще е 60 кв. м. Основният модул ще е с дължина 18,1 м., ще тежи между 20 и 22 м. И към него ще бъдат прикрепени два самостоятелни лабораторни модула.
Когато станцията бъде готова, астронавтите на борда й ще могат да провеждат продължителни космически мисии, да извършват тестове на апаратура и научни експерименти, каза директорът на китайската космическа агенция Уан Джаояо. Преди това трябва да бъдат изпробвани технологиите за поддържане на живота на астронавтите и презареждането с гориво в полетен режим. За този цел Китай ще изведе в орбита космическата лаборатория Тиенгун-2 след около две години. Една товарна совалка и няколко пилотирани кораба ще се скачат с Тиенгун-2 по време на експериментите.
Китай е третата страна в света със собствена космическа програма – след Русия и САЩ. Първият космонавт на Поднебесната империя излетя през 2003 г. /БГНЕС /
Китай ще е готов с космическата си станция след 10 г.
Китай се надява да приключи с изграждането на собствената си орбитална космическа станция до края на 2023 г., предаде Би Би Си. Тя ще ке намира на ниска геостационарна орбита и ще може да приютява за кратки срокове шестима тайконавти, а за по-дълги мисии – по трима души.
27 септември 2013, 14:21
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!