Според нея възникналият в здравното осигуряване проблем се дължи на недостатъчно надеждната информация, с която разполага Националният осигурителен институт.
Христина Христова уточни, че социалното министерство е подготвило специална методика, насочена към хората с ниски доходи, която предвижда разширяване на достъпа до социално подпомагане с 10-20% на гарантирания минимален доход.
За тази цел в бюджета за следващата година има предвидени 25 млн. лв.
Депутатите от всички партии също коментираха позицията на президента. Председателят на парламентарната комисия по социална политика Хасан Адемов заяви, че неплатените здравни осигуровки на самоосигуряващите се лица не могат да бъдат опростени, тъй като това не е коректно към изрядните платци.
Според Валентин Василев от СДС бюджетът от следващата година трябва да отдели средства за обособяването на социални болници, в които всички хора без осигуровки да получават медицинска помощ.
Депутатът от Демократи за силна България (ДСБ) Стойчо Кацаров каза, че Георги Първанов като социален президент има право да опрости дължимото, ако толкова е загрижен. Кацаров подложи на съмнение голяма част от констатациите на президента.
Емилия Масларова от коалиция "За България" определи позицията на Първанов за навременна. Левицата ще предложи да се прехвърлят част от приходите в бюджета за тази година за еднократно заплащане на дължимите осигуровки на хората.
Според Валери Цеков от НДСВ със своята позиция президентът на практика призовава да не се спазва закона. Цеков смята, че не трябва да се опрощават дължимите осигуровки, тъй като това не е справедливо спрямо всички останали.