Германският евродепутат Маркус Фербер, който преди три години настояваше да не се прибързва с подписването на присъединителни договори с България и Румъния, защото не са готови за еврочленство, днес смята, че е бил прав.
Фербер е член на Бюрото на Европейската народна партия и лидер на германския Християнсоциален съюз в европарламента. Според него България върви към санкции от Брюксел, а смените в правителството не са достатъчни те да бъдат избегнати.
В разговор с кореспондентката на БНР в Брюксел Дияна Чепишева евродепутатът каза:
"От една страна, за първи път българското правителство дава сигнал, че има нужда от промени. Затова бихме приели това като позитивна стъпка към подобни промени.
От друга страна обаче, новите имена в правителството са предимно на експерти. Ние не знаем дали те имат необходимата политическа подкрепа, за да извършват належащите реформи.
Затова според мен и според Европейската народна партия по-правилно би било да се попита електоратът какви промени и какви решения на проблемите иска.
Проблемите, които имаме да решаваме в България, или които България има да решава, са борбата с корупцията и лошото управление.
Когато виждаме или четем, че босове на подземния свят са убити на публично място посред бял ден, това показва, че наистина страната има сериозен проблем, който трябва да бъде решен от цялото общество, не само с промени в правителството.
Затова за мен не е изненада, че в България има толкова протести срещу управляващите и ние имаме огромни съмнения, че тези промени наистина ще решат съществуващите проблеми.
Европа вече реагира на тях със спирането на пари по ИСПА, ФАР и САПАРД, и това би трябвало ясно да покаже, че
Европейският съюз и Европейската комисия са повече от разочаровани
от развитието на нещата в България.
Мисля, че в момента България и политически отговорните хора в България трябва да намерят нов начин за взаимодействие, за който ще им трябва и подкрепата на гражданите.
Обикновено в демократичните системи подкрепата на гражданите е нещо, което се получава на избори.
Позицията и на Европейската народна партия, и на германското правителство е много ясна. Приехме пълноправното членство на България от 1 януари 2007 г., но въведохме заедно с останалите страни членки система за контрол и наблюдение.
В България се знае какво трябва да се направи. Проблемите са ясни. Сега искаме решенията. И ако нямаме усещането, че проблемите се решават, ще
използваме всички възможности, които ни дават включените в
присъединителния договор предпазни клаузи, включващ за мен много
неща.
Как могат да бъдат задействани предпазните клаузи. Знаете от процедурата, предстои ни и промяна в Европейската комисия и нов комисар - французинът Жак Баро.
Необходимо ще е и решение на съвета, но ако нещата не се подобрят,
предпазните клаузи, разбира се, ще трябва да бъдат активирани.
Аз наистина се съмнявам, че при сегашните обстоятелства България и българското правителство са в състояние да решат проблемите и това означава, че трябва да използваме възможностите за предпазни клаузи и това, което те предвиждат."
В отговор на въпрос за управлението на средствата от европейските фондове, еврокомисарят казва:
"Намираме се във втората година от присъединяването на България и в начален етап от усвояването на парите от структурните фондове.
Все още много малка част от тях са отпуснати, но ако получаваме още и още данни за неправилно администриране и злоупотреби, разбира се, и
плащанията ще трябва да бъдат спрени.
Нищо лично, въпрос на регламент, валиден за всички страни членки. Ще трябва много внимателно да преценим как се развиват нещата в България. Аз нямам усещането, че тези размествания в правителството решават проблемите.
Те само дават на Брюксел сигнал, че нещо се прави, без всъщност да се прави нищо. Затова според мен, ако няма промяна, трябва да се активират предпазните клаузи и да се спрат парите от европейските фондове.