М инистерството на околната среда и водите (МОСВ) подготвя законодателни инициативи за ограничаване на употребата на найлоновите торбички у нас, съобщи министър Джевдет Чакъров по повод 5 юни - Световния ден на околната среда.
Експертите проучват практиките, чрез които в различните страни се ограничава използването на тези торбички. Тепърва предстои да се предложат различни варианти.
При всички случаи трябва да се предвиди употреба на хартиени опаковки и на опаковки от материали, които по-лесно се рециклират и оползотворяват, защото пластмасовите опаковки се разграждат в околната среда за стотици години, обясни министърът.
Джевдет Чакъров съобщи още, че във връзка с "Натура 2000" е разпоредил проверки по Регионални инспекции в най-чувствителните зони, които да установят дали е отчетен комулативният ефект при оценките на проектите за съвместимост с екомрежата.
Специална проверка е разпоредена за Калиакра, където се изгражда ветроенергиен парк от компанията "Инос", уточни министърът.
Резултатите от нея трябва да са готови до следващата седмица и ако се установят сериозни нарушения, може да се стигне и до отнемане на разрешителни, допълни министърът.
На 18 май т.г. започнаха 72-часови изпитания на единствената ветрогенераторна станция на територията на България. Съоръженията са в близост до нос Калиакра. Те са с обща мощност 35 мегавата, свързани директно с електропреносната мрежа на НЕК, чрез изграден собствен електропровод.
По данни на НЕК само за района на Калиакра, Каварна, Шабла и Добрич са заявени около 600-700 MW мощност от ветрогенератори.
Заради тези инвестиционни намерения електрическата компания смята да изгражда два нови електропровода в региона, въпреки че все още няма подадени заявления за включване на ветропаркове към мрежата на страната.
Не е ясно и колко от проектите ще се реализират, тъй като според поетите от страната ни ангажименти по европейската екологична мрежа "Натура 2000", доста от терените, подходящи за ветрогенератори, са под въпрос.