Честванията в Париж, естествено, са на първите страница на френските издания.
"Либерасион" излиза със снимка на танцуващи върху танк хора и заглавие "Най-свободният ден".
"Фигаро" и "Льо Монд" отдават дължимото на генерал Де Гол и думите му, произнесени тогава: "Париж! Париж посраменият! Париж съкрушеният! Париж мъченик! Но Париж свободният, освободен от народа си!"
Също на първа страница "Монд" използва случая за закачка със САЩ чрез карикатура, на която двама германци вървят с вдигнати ръце пред американски танк, а текстът е въпрос от един от тях: "Извинявайте, има ли начин да избегнем Гуантанамо?".
В редакционен коментар обаче изданието припомня, че има две Франции: едната, която уважава идеите на Де Гол и празнува днес, а другата - на колаборационизма, която е приветствала маршал Петен по улиците на Париж седмици преди освобождението.
"Монд" развива тезата, че това не е само историческа скоба за страната и посочва като аргумент представянето на крайната десница на президентските избори преди две години.
По този повод "Либерасион" пише: "От 20 години насам крайната десница се превърна в неразделна част от политическия пейзаж, а през последните месеци не минава и ден без антисемитски или антимюсюлмански инциденти."
Пресата в Германия също е фиксирана върху нацизма, но по друга причина - нов немски игрален филм за последните дни на Адолф Хитлер.
"Ди Велт" определя като еманципация факта, че фюрерът е пресъздаден реалистично.
"Демонът се оказва човешко същество, чиито черти и характеристики, макар не непременно приятни, са поне разбираеми", пише вестникът, а "Зюддойче цайтунг" нарича филма "творба за следвоенни поколения".
Други германски издания се спират на доклада за нарушенията в багдадския затвор "Абу Граиб".
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" посочва, че разследването е пратило топката в полето на Пентагона, тъй като според доклада военният министър Ръмсфелд, най-близките му помощници и командването в Ирак са пренебрегнали задълженията си да осъществяват надзор.
"Макар докладът да не отива толкова далеч, че да направи пряка връзка между лидерите в Пентагона и мъчителите, констатациите му са сериозни" е мнението на "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Вестникът прогнозира, че Ръмсфелд и приближените му няма защо да се страхуват за постовете си до президентските избори през ноември, но едва ли ще са част от втора администрация на президента Буш.
Испанският "Ел Паис" отхвърля като "недостоверно" заключението, че малтретирането на затворници е било резултат само от недостатъци на организацията, командването, обучението или надзора.
"Дали заради пропуски или по поръчка, престъпленията и простъпките по командната верига са факт и ако САЩ не се заемат с това, рискуват напълно да загубят моралния авторитет, от които имат нужда точно толкова, колкото от военното си превъзходство."
"Ла Вангардия" прави аналог между изслушванията в съда на войници, замесени в нарушенията в "Абу Граиб", и процесите в базата "Гуантанамо" край Куба.
Според изданието въпреки че и двата случая поставят под въпрос честта на САЩ, съдилищата едва ли ще стигнат далеч в приписването на отговорност.