Д окато Румъния и България се подготвят да влязат в ЕС в понеделник, работодателите проучват пазара на труда в двете страни, опитвайки се да попълнят недостига на квалифицирани кадри, пише "Файнаншъл таймс", позовавайки се на агенции за набиране на работна ръка.
Въпреки че вратата за румънци и българи бе затръшната и приливът на работници от двете страни се смята за малко вероятен, все пак има възможности за имигрантите в секторите, страдащи от остър недостиг на квалифицирани кадри, твърдят агенциите по труда.
Според Джеймс Стрикланд, директор в "Омега рисорс рикрутмънт къмпани", някои компании за добив на петрол и природен газ в Северно море обмислят да наемат румънски инженери. "Омега" планира да открие офис в Букурещ.
Строителството, здравеопазването и образованието също страдат от дефицит на квалифицирани кадри и могат да привлекат румънски и български имигранти, смята Джордж Първанов, мениджър на "КонсълтТийм", която работи и в двете страни и неотдавна бе закупена от "Ведиор", една от най-големите агенции по труда в света.
По думите му, няколко стотици български и румънски учители вече работят във Великобритания и техният брой вероятно ще расте.
С наближаването на Олимпийските игри през 2012 г. строителният бранш също е изправен пред недостиг на квалифицирани строителни работници и инженери.
Спънка би могло до бъде обаче признаването на румънската и българската квалификация в Обединеното кралство.
Здравеопазването също предлага възможности за работа, като заплатите за медицинските сестри и лекарите във Великобритания са около 10 пъти по-високи, отколкото в България.
По мнението на Първанов, страховете, че ще има вълна от румънски и български имигранти - работници, които ще пристигнат на 1 януари, са преувеличени.
Много от тези, които искаха да заминат, вече го сториха, обяснява той, а повечето биха предпочели да работят в Южна Европа поради сходната култура и климат.
Въпреки всичко, има огромни възможности за компаниите за наемане на работна ръка, стремящи се да се установят в Румъния и България, за износ на работна сила за други страни от ЕС и за внос на работници от други страни, които да попълнят местните работни места, след като икономиките им ще се разраснат след приемането в ЕС.
Румъния се стреми да попълни празнотите с хора от Молдова и Украйна. Варненската корабостроителница вече е уредила наемането на 50 работници от Украйна от 1 януари, има и опашка от около 10 хил. македонци, чакащи за гражданство.
България ще привлече и работници от Турция за усиления летен сезон.
"Менпауър", глобалната агенция за наемане на кадри, този месец открива клон в София. "Монстър", най-голямата в света онлайн агенция по труда, също планира да засили присъствието си, завършва авторът Андрю Тейлър, коментатор на "Файнаншъл таймс" по заетостта.