Р уската православна църква избра късно снощи за свой патриарх Смоленският и Калининградски митрополит Кирил, смятан от мнозина за модернизатор. Той ще наследи починалия миналия месец Алексий II.
Поместният събор, състоящ се от около 700 свещеници, монаси и миряни, е предпочел 62-годишния духовник пред неговия единствен съперник за патриаршеския трон митрополит Климент, известен като националист консерватор.
Кирил е получил 508 от подадените бюлетини, докато за Климент са гласували 169 от делегатите на събора.
Избраните на тайно гласуване в неделя кандидати всъщност бяха трима, но в последния момент единият от тях - митрополит Филарет, си направи самоотвод в полза на митрополит Кирил.
Избирането на 16-ия патриарх на Москва и цяла Русия беше възвестено с 16 удара на камбаните от храма "Христос Спасител" в столицата, съобщава ИТАР-ТАСС.
Митрополит Кирил, който ще оглави Руската православна църква, в чието лоно влизат 165 млн. вярващи, е смятан за модернизатор, който може да размрази отношенията с католическата църква, отбелязва Ройтерс в портрет на духовника.
Той става първият патриарх, избран след разпадането на Съветския съюз
през 1991 г., като наследява консерватора Алексий II, комуто приписват заслугата за възраждане на църквата и промяната на нейната роля в обществото.
Служенето на Кирил ще се определя от отношенията с две мощни институции: Кремъл и католическата църква, смятат наблюдатели.
Някои се надяват, че новият патриарх ще установи по-добри отношения с католиците за разлика от предшественика му, който обвиняваше Рим, че се опитва "да отмъква" православни вярващи, и който не се съгласи да се срещне с папата.
Надеждите за размразяване бяха подсилени от факта, че Кирил се срещна с папа Бенедикт XVI във Ватикана през 2007 г.
Влиянието на Кремъл също ще определя служенето на духовния глава. Алексий II успя да върне църквата в центъра на обществения живот след падането на атеистичния комунистически режим до голяма степен благодарение на тесните си връзки с политическите лидери, които отпуснаха много държавни средства за подновяване и строеж на църкви, отбелязва още агенцията.
На висшите руски сановници винаги е отредено централно място на държавни събития, а премиерът Владимир Путин и президентът Дмитрий Медведев често са показвани как посещават църковни празници.
Не се очакват никакви промени в отношенията между църквата и Кремъл и при Кирил, посочват местни наблюдатели. "Московските патриарси никога не са критикували Кремъл за вътрешната или външната политика. И както е традицията вече 500 години, държавата и църквата в Русия работят заедно", посочва представител на института "Кестън", наблюдаващ религията в бивши комунистически страни.
Кирил е роден в Санкт Петербург в семейство на свещеници, ръкоположен е през 1969 г. По-късно е ректор на Ленинградската семинария. Преди да бъде избран за патриарх, той ръководеше отдела за външни отношения на църквата. След кончината на Алексий II на Кирил бе възложено да управлява временно църковните дела.