П о времето на голямата депресия през 30-те години на ХХ в. в САЩ е сформирана програма към Администрация по фермерската сигурност (Farm Security Administration - FSA), която да повиши информираността за бедните фермери и да им предостави социална помощ.
През 1936 г., назначената по програмата Доротея Ланге, се среща с една майка със седем деца, живеещи в самоделен лагер на полето в Нимпо, Калифорния.
Ланге запечатва мъката на семейството в поредица от снимки
Жената от снимките се казва Флорънс Оуенс Томпсън и е принудена да живее на полето с децата си, редом до други полски работници, загубили препитанието си след болест по бобовите култури в областта.
„Видях гладна и отчаяна майка и се приближих към нея, сякаш придърпана от магнит. Не си спомням как разясних защо съм там и имам камера, но помня, че тя не ми зададе никакви въпроси. Направих пет снимки от един и същ ъгъл, но се доближавах все по-близо“, спомня си Ланге години по-късно.
Последната снимка по-късно става известна като „Майка мигрант“
Тя се превръща в символ на Голямата депресия в САЩ.
Известният икономист Рой Страйкър коментира снимката така: „Ланге остава ненадмината. За мен това е снимката… другите са удивителни, но тази е специална… безсмъртна“.
Материалите остават в историята на документалната фотография и фотографът Едуард Стайхен дори ги определя като „най-впечатляващите човешки документи някога, представени в снимки“.
Самоличността на жената остава неизвестна 40 години
след заснемането на тези материали. Когато публикува материалите, Ланге пише: "Не съм я питала за името и историята ѝ. Тя каза годините си - 32. Сподели, че живеят на замразени зеленчуци от близките полета и птици, които децата ѝ ловят. Тъкмо беше продала гумите, които имаха, за да купи храна".
Снимки, които разказват истории, в галерия от две части:
Първа част
Втора част
Едва през 70-те години става ясно, че това е Флорънс Оуенс Томпсън.
Самата Флорънс коментира снимките със смесени чувства. От една страна тя е щастлива, че е успяла да привлече внимание и подкрепа за региона, но от друга семейството ѝ така и не печели от снимките.
За нея снимките се превръщат по-скоро в напомняне колко лоши са били тези времена.
През 1983 г. Флорънс се разболява от рак
и получава удар. Жената не може да си позволи лечението. Едва тогава снимката от 1936 г. изиграва роля в живота ѝ.
Когато в обществото става ясно, че „Майката мигрант“ е болна, започва публично набиране на средства. Американците от цялата страна успяват да съберат дарения на стойност 35 000 долара.
Въпреки това жената умира на 16 септември 1983 г.
На надгробния ѝ камък пише: „Флорънс Леона Томпсън: Майката мигрант – легендарната сила на американската майка“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!