Нм мисля, че има условия и среда да се иска импийчмънт на президента Плевнелиев, каза председателят на парламента Михаил Миков в отговор на въпрос за подписката на граждани - привърженици на БСП.
Попитан за продължаващите 28-ми ден масови граждански протести, Миков посочи, че "ситуацията ще се успокои с вслушване в това, което искат протестиращите. Но искането трябва "да е ясно артикулирано, когато е възможно и изпълнимо, когато е постижимо и е представително".
Ситуацията щяла да се успокои и с много работа на Народното събрание, посочи Миков.
Той твърди, че "няма парламент, който да е бил по-отворен от 42-рия, изтъкна Миков.
Според него въпросът за доверието в институциите, в политиците и партиите е голям европейски и световен въпрос и изисква повече комуникация, обсъждане на въпросите, които хората поставят и чуваемост от институциите.
Без възстановяване на доверието в институциите демократичните механизми се оказват негодни да създадат политическо спокойствие и нормална работа, посочи Миков.
Той смята, че без сериозна промяна на Изборния кодекс, трудно ще се постигнат резултати с кръпки. Другият въпрос обаче е какво време ще има за това.
"Вижда се, че има особена нетърпеливост, тя по-скоро е свързана с атаките срещу правителството", коментира Миков.
И допълни, че протестиращите не са единни по въпроса - някои искат да се отиде на избори със законодателство, осигуряващо честни избори, други предпочитат да се отиде по-бързо на избори, макар и с малки промени в законодателството.
На въпрос за изразената чрез посланиците в София позиция на Германия и на Франция за ситуацията у нас Михаил Миков посочи, че не би желал да коментира представители на двете големи държави, но щом, по думите му, те са преценили, че е добре да коментират вътрешни въпроси, това било "техен въпрос".
Миков каза, че изказванията на посланиците са свързани с друго - че процесите в България се наблюдават внимателно от ЕС, защото по думите му това, което се случва в страната ни е само фрагмент от онова, което се случва в Европа в навечерието на европейските избори и не е изключение.
Този процес се развива не от вчера и начинът, по който се развива в България се следи с интерес и в други европейски страни, каза Миков и допълни, че недоверието в институциите е голям проблем на европейската демокрация.
Председателят на Народното събрание изрази съчувствие и съжаление във връзка с опита на Чавдар Янев да се запали пред Висшия съдебен съвет (ВСС).
"Дано това, което се случваше зимата в България и което се случва и сега, да спре. Хората трябва да участват в демократичните процедури, а не с такива крайни форми да заявяват някаква позиция", каза Михаил Миков.
Председателят на парламента отговори на журналистически въпроси след като закри 41-то заседание на Генералната асамблея на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество, с което приключи българското председателство на инициативата. В следващите шест месеца Грузия поема председателството на ПАЧИС.
Михаил Миков: Не трябва да се иска импийчмънт на президента
Според председателя на парламента ситуацията ще се успокои с вслушване в протестиращите, а те трябва да са с ясни, постижими и представителни искания
11 юли 2013, 12:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!