България бе приветствана днес от Съвета на Европейския съюз по общи въпроси за постоянството и за широката обществена подкрепа по пътя на изпълнението на стратегията за реформи.
Но Съветът утвърди препоръките на Европейската комисия към България и Румъния по механизма за сътрудничество и оценка.
Това означава, че
страните от Европейския съюз (ЕС) искат от двете страни да ускорят реформите,
за да модернизират съдебните си системи и да водят ефикасна борба с корупцията.
Министрите по европейските въпроси на държавите от ЕС поискаха по-конкретно механизмът за контрол, въведен от Европейската комисия, за да помогне на София и Букурещ да изградят независима и ефикасна съдебна и административна система, да продължи да действа.
"Въпреки решителните усилия, положени от нейното правителство, България трябва да постигне по-нататъшен напредък, за да постигне убедителни резултати в областта на борбата с корупцията на високо равнище и с организираната престъпност", се казва в съвместна декларация на министрите, публикувана след тяхната среща днес в Брюксел.
"Редица важни назначения в съдебния апарат не отговарят на нормите за прозрачност и надеждност. Представителите на съдебната система още не са показали реална воля за реформа", отбелязаха министрите. Те поискаха от българските власти да осъществят много спешно реформи в дълбочина на тяхната съдебна система и да подобрят ефективно професионализма на съдиите и полицията.
София и Букурещ очакват с нетърпение да бъде премахнат контролът, на който са подложени след влизането си в Европейския съюз през 2007 г., отбелязва АФП. Те са единствените страни членки на ЕС, подложени на такъв редовен контрол.
В документа се отчита се, че страната ни е продължила реформата на съдебната система с утвърждаване на правилата за назначения, обучение и оценка на магистратите.
"България заздрави законодателството, свързано с конфликта на интереси и продължи структурните промени в съдебната власт и полицията, особено с решението за формиране на специализиран съд за случаи на организирана престъпност, както и с реформа на полицейското разследване", се казва в документа.
Съветът признава и приветства усилията и политическата воля на правителствата на България и на Румъния.
Отчита, че правната рамка, осигуряваща реформите, е налице и в двете страни. Сега акцентът се прехвърля от приемането на съответното законодателство към неговото прилагане.
България и Румъния са насърчени спешно да предприемат необходимите стъпки за прилагане на реформите, с което да отговорят на ангажиментите си по механизма. Съветът отбелязва, че промяната на правната и съдебната система изисква последователен подход от всички институции в държавата и широка политическа подкрепа.
ЕК същевременно посочва, че въпреки решителните усилия на българското правителство, страната има нужда от убедителни резултати в
борбата с корупцията по високите етажи и с организираната престъпност.
Няколко важни назначения в съдебната власт не отговарят на стандартите за прозрачност и правдоподобност, е записано в приетия днес документ.
Според Съвета представителите на съдебната власт у нас засега не показват решимост за реформа.
Съветът насърчава България спешно да приложи стратегията за реформи в съдебната власт, да предприеме стъпки за фундаментални промени в съдебната система и ефективно да подобри отчетността и професионалните практики в тази област, както и в работата на структурите, заети с разследване.
Според Съвета е необходим траен ангажимент за продължаване на реформите, особено с приемането на
нов закон за отнемане на имущество.
България трябва да осигури пълно прилагане на закона за конфликт на интереси и да подобри административния капацитет в сферата на обществените поръчки, пише в документа.
До постигането на очакваните резултати механизмът остава в сила, пише в приетите днес решения. Като отчита постиженията на двете страни дотук, Съветът призовава София и Букурещ да ускорят усилията в следващите месеци, за да изпълнят отправените препоръки в последните доклади на ЕК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!