Нивото на корупция в България остава под равнището от периода преди присъединяването на страната към ЕС, но пречупването на тенденцията на спад през 2010 г. е тревожно, заявиха експерти от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), които представиха актуални данни от Системата за мониторинг на корупцията в страната.
Данните са от две изследвания - на бизнессектора - с участието на 400 фирми, и на населението - сред 1004 души на възраст над 18 години.
ЦИД представя за 13-а поред година резултатите от системата за мониторинг на корупцията, която отразява както реалното състояние и развитие, така и нагласите и субективните усещания на населението и бизнеса за корупцията.
През миналата година принципната допустимост на корупцията сред бизнеса продължава да спада, но податливостта към корупция и нейната практическа ефикасност се увеличават.
Кризата направи бизнеса по-зависим от държавната администрация през 2010 г. и по-податлив на корупционен натиск, което вероятно е един от факторите за увеличаване на административната корупция сред бизнеса, посочиха от ЦИД.
През последните три месеца на 2010 г. всяка шеста фирма, която е контактувала с администрацията, е дала подкуп, за да получи услуга или избегне наказание.
От ЦИД смятат, че основно предизвикателство пред антикорупционната политика на България през 2011 г. остава практическата
безнаказаност на корупцията по най-високите етажи на властта
Оневиняването на лидера на парламентарно представена политическа партия по скандален казус за конфликт на интереси, както и до голяма степен провалът на държавното обвинение по делото срещу "Октопода" са емблематични за тази безнаказаност.
Наличието (или декларирането) на политическа воля за ограничаване на корупцията не е достатъчно, без изграждане на работещи механизми за прилагане на обявените мерки, категорични са от ЦИД.
Разследванията остават ограничени, а засилените мерки за контрол засягат предимно населението и малкия и среден бизнес. Липсват системни усилия за разслeдване на бизнес корупцията на "белите якички",свързана с политическите мрежи за влияние.
В делата за организирани престъпни групи и конфликти на интереси на политическо равнище не се разследват значително по-трудните за доказване корупционни престъпления.
От ЦИД отбелязват, че към декември 2010 г. се наблюдават
разнопосочни сигнали в развитието на корупционната обстановка
в България. Намалява административната корупция сред населението. Продължава спадът в корупционния натиск от страна на администрацията върху населението, което е довело до намаляване на равнището на дадени подкупи. Броят на корупционните практики средно на месец сред населението е намалял от 176 хил. през 2008 г. и 171 хил. през 2009 г. на 85 хил. през 2010 г.
"В крайна сметка нашият извод е, че има едно хубаво и положително развитие в посока намаляване на административната корупция, но има вече предупредителни сигнали, че това намаляване в по-дълъг срок, може да се окаже неустойчиво. Особено предвид на това, че тази година в страната предстоят и местни избори, които са печално известни със съществените увеличения на корупцията на местно равнище", коментира Руслан Стефанов, директор Икономическа програма в Центъра за изследване на демокрацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!