Ако сте сред любителите на полиетиленовите торбички, сигурно не можете да си обясните защо противниците им толкова ги критикуват. Те са удобни, евтини. Пък и вероятно не са най-страшният замърсител в природата.
Погледнато за една отделна торбичка, сте прави. Масовата им употреба - за България, около един милиард на година, обаче ги превръща в сериозен проблем.
Ако към това добавим и грозната гледка на развявани от вятъра цветни боклуци по улиците, найлоновите пликове се превръщат в олицетворение на цялото неработещо управление на отпадъците в България.
След години отлагане и отказ от държавна политика министерството на екологията се зае с решаването на проблема посредством най-бързо и безотказно действащия механизъм - налагането на такса върху тях, която да ги превърне в лукс.
Тя логично срещна недоволството на производителите, но и одобрение сред обществото, което ще трябва да се преориентира към чанти за многократна употреба. Което всъщност ще направи всички ни по-здрави и богати.
Сега за министерството остава да успее да изготви един наистина действащ и ясен механизъм за събирането на таксите. И да не допусне преминаването на производства в сивия сектор, криенето на количества, нерегламентирания внос и т.н.
За да не се появи отново неприятното усещане за поредната въведена такса за печелене на пари, която не е постигнала основната си цел - един милиард малки проблема по-малко. А примери, че това може да се случи, вече има - и в България, и по света.
За таксата върху найлоновите торбички
Екоминистерството планира да наложи такса върху торбичките, за да ограничи употребата им - коментарът на "Капитал"
15 ноември 2010, 14:45
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!