С амо 10% от хората с увреждания в България работят. Тази тревожна статистика породи спорове между държавата и бизнеса на проведена днес конференция по темата, предаде БНР.
Според бизнеса причините се коренят в твърде малкото стимули за наемане. Държавни представители, обаче, смятат, че бизнесът винаги намира оправдание да откаже да вземе на работа човек с увреждане.
В т.нар. специализирани кооперации (предприятия на хора с увреждания) са заети в момента не повече от 3-3,5 хиляди души, а преди 25 години бяха заети над 50-55 хиляди души. Очевидно стимулите, които дава законодателството, общата регулаторна рамка и икономическата среда се явяват някаква пречка за развитие на заетостта в този тип предприятия, коментира зам.-председателят на Стопанската камара Димитър Бранков.
Той представи резултати от анкета, според която основните пречки хората с дефицити да не се трудят са бариерите в архитектурната среда, ниското образование и липсата на пари да се оборудват специфични работни места.
Бизнесът и сега не спазва записаното в закона минимум 4% от персонала да са хора с увреждания. В малките български фирми с преобладаващо наети до 10 души това предписание не работи.
В коментар на резултатите от проучването зам.-социалният министър Светлана Дянкова каза, че само 3% посочват като трудност наемането и трудното освобождаване от такъв работник.
Работодателите в последно време намират навсякъде причини за това. Те не виждат своето участие в целия този процес при наемането на хората с увреждане, смята Дянкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!