- Ваше превъзходителство, какво мислите за стачките в България и как оценявате социалното напрежение?
- Разбира се, хората имат право да протестират. Това е част от всяка една демокрация. Важно е да има дискусия и да се чуе гласът на хората по важните теми. Такива са пенсионната реформа, субсидиите и други приоритетни въпроси, където има недоразумения.
- Мислите ли, че правителството трябва да се съобрази с исканията на протестиращите и да забави пенсионната реформа?
- Мисля, че трябва да бъдат чути всички гледни точки, не само на протестиращите. Необходима е дискусия, защото е изключително важно. Пенсионната система засяга много хора и трябва да й се обърне изключително внимание. Всички промени трябва да се гледат детайлно.
- Вече заявихте, че правителството трябва да действа по-смело през следващите 2 години и да форсира промените в държавното устройство. Смятате ли обаче, че това може да доведе до сериозни проблеми за управляващите, виждайки какво се случва в Гърция и Италия?
- След изборите правителството има възможност да прокара някои ключови реформи. Новоизбраният ви президент също така каза в реч, че един от приоритети му е съдебната реформа. И аз също смятам, че трябва да има такава. Също така трябва да има промени и в областта на здравеопазването и пенсионната система.
- Реформите биха ли намалили резултатите на ГЕРБ на следващите избори?
- Следващите избори са далеч и е трудно да прогнозирам за 2 г. напред. Въпреки това мисля, че когато говорим за реформи, трябва да се знае, че правителството невинаги трябва да прави това, което е най-популярно и това, което се харесва, а което е най-правилно и в интерес на страната.
... - Премиерът Бойко Борисов вече призова Европейската комисия да поощри страните, които имат финансова дисциплина и да накаже тези, които не са я спазили. Мислите ли, че имаме основания да искаме подобно нещо?
- Мога да говоря само за България. Фискалната дисциплина е отговорната политика в това отношение. Ние имаме различен подход в САЩ и точно заради това имаме голям дълг, но решението бе взето, за да се пристъпи към по-голямо харчене, което да ни помогне да излезем по-бързо от кризата. Това е различен подход, защото така стимулирахме икономиката посредством допълнителни разходи, но това доведе до нарастване на дълга.
... - Мислите ли, че след преминаването на кризата, светът ще има нов световен ред? Възможно ли е Китай да е новият властелин, имайки предвид, че дори САЩ вземат заеми от него?
- Китай не е просто местна сила, тя е глобална. Има силна икономика, която отбеляза изключително голям растеж и в крайна сметка мисля, че всички по света осъзнават това.
- САЩ чувстват ли се застрашени от това израстване? - Не е заплаха за нас. Ние имаме много силни двустранни отношения, включително и в областта на международната търговия и това ще продължи да бъде така за десетилетия напред. Просто Китай има силен глас сред световната общност.
-----------------------------------
Цялото интервю на посланик Уорлик четете в novinar.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!