Съветът за електронни медии (СЕМ) не осъществява ефективен надзор върху радио- и телевизионните оператори, се казва в доклад на Сметната палата.
Документът обобщава резултатите от одита на дейността на СЕМ за периода 1 януари 2007 г. - 31 декември 2008 г.
Експертите от дирекция "Мониторинг" са установили неспазване на програмни лицензии през одитирания период, но съветът не е наложил санкциите, предвидени в чл. 126А от Закона за радиото и телевизията - налагане на имуществена санкция от 2000 до 15 хил. лв.
Не са издадени и задължителни указания по изпълнението на лицензиите, констатират от Сметната палата (Bulnao.Government.bg).
Регулаторът не се възползва от предоставената му независимост и не формулира самостоятелна политика, цели и приоритети като трайна линия на ръководство и изпълнение на поставените цели.
Липсват ясно формулирани, изпълними, измерими и характерни за дейността на организацията цели, се казва още в докладът. Всичко това е предпоставка за неефективност при работата на съвета.
Освен това, в СЕМ няма ясно установена система за планиране, управление, отчитане и контрол на изпълнението на задачите. Няма и процедура за контрол за спазването на сроковете.
Одиторите са установили, че през наблюдавания от тях период дейността на СЕМ не е планирана, няма определени приоритети, не са набелязани конкретни мерки и дейности за постигане на стратегическите цели.
25 експерти в дирекция "Мониторинг" осъществяват надзор на 309 радио- и телевизионни оператора, които разпространяват общо 560 програми. Това означава, че на един човек се пада да контролира средно по 22 програми.
За одитирания период обаче от Сметната палата са установили, че е осъществен надзор по спазване на лицензионните условия на само 14 програми.
Председателят на СЕМ има пет месеца, през които да отстрани констатираните нарушения.