"България става по-бяла и добра от Румъния", под това заглавие Светослав Терзиев пише в "Сега", че Букурещ е отслабил борбата с корупцията и е оставил Бойко Борисов сам да се старае пред Брюксел.
Букурещ направи неочакван подарък на българския премиер, като закри главния си орган за борба с корупцията - Националната агенция за интегритет (честност). Отсега може да се прогнозира, че след три месеца Брюксел ще посочи в годишния си доклад България като отличен ученик в сравнение с Румъния, която ще бъде пратенада се срамува в ъгъла.
"Някои съдийски решения са вземани, повлияни от олигарси", заявява в интервю за "24 часа" вътрешният министър Цветан Цветанов. Той аргументира своето настояване да има проверка за допуск до класифицирана информация на членовете на ВСС.
"Министрите са в стрес от белезници", смята Стоян Александров, бивш финансов министър (1992-1994), сега банкер и преподавател. В интервю за "Труд" той посочва, че в правителството се появява един много сериозен проблем - страх от вземане на решения, за да не ти сложат белезници.
"Кой е този, който ще си сложи подписа под проект при положение, че всеки проект носи риск. В страната се налага невероятен страх да поемеш отговорност, защото утре могат да те проснат на пода показно.
Правителството знае, че най-реалният му работещ инструмент е усвояването на парите от ЕС. Но до днес няма индикация, че нещо се е променило. Напротив, има още по-голямо забиване надолу точно в този сектор", е мнението на Александров.
"Кабинетът решава за ДДС след седмица", пише "Труд". Следващата седмица ще се реши дали ще се вдигне ДДС, каза премиерът Бойко Борисов, докато инспектираше строежа на новата спортна зала в София. Премиерът обясни, че имало предложения ДДС да стане 23 или 24%. "Няма да допусна държавата да отиде на вариант Гърция или други страни в Евросъюза", отсече премиерът.
"За еврото ни пречи не дефицитът, а
липсата на реформи", коментира също "Сега". Авторът смята, че
около въвеждането на еврото в България има множество заблуди, но
вероятно най-голямата е, че то може да замени лева по-рано от 2014-2015
г.
За да ускори процеса, кабинетът трябва да проумее няколко прости неща.
Най-важното е, че еврото не е цел, а средство и въвеждането му не е лек
за българската икономика, защото тя трябва да е здрава, за да го приеме.
В този смисъл най-голямата пречка пред влизането на България в
еврозоната не е фактът, че дефицитът за 2009 г. е 3,7% вместо 3%, а
това, че България е най-бедната и неконкурентноспособна страна в ЕС, в
която все още не са проведени основни реформи.
"Как
чиновникът да стане най-добрият приятел на гражданите", пита се
"Сега". В публикацията се признава, че представените от кабинета идеи
за административна реформа на първо четене са достатъчно смели. Но за
съжаление вече са минирани от изтънялата лоялност на администрацията към
новите й господари.
Чиновниците в момента не работят - било заради бойкот, било защото се
страхуват да не "изгорят". Говори се само за наказания, не и за стимули.
Така дори съвестните чиновници не могат да се ориентират дали ще
спечелят или ще загубят от реформата, пише вестникът.
"Сега": България става по-бяла и добра от Румъния
Някои съдийски решения са вземани, повлияни от олигарси, заявява пред "24 часа" вътрешният министър Цветанов и аргументира своето настояване да има проверка за допуск до класифицирана информация на членовете на ВСС
29 април 2010, 09:08
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!