Всеобщият потрес от пускането на свобода на "братя Галеви" е тема в немскоезичния печа. Заглавията са "Мафиоти напират към българския парламент", "Кандидати от пандиза", "Мафиоти отново на свобода".
Авторитетният мюнхенски всекидневник "Зюддойче Цайтунг" пише, че Пламен Галев и Ангел Христов, които контролират бизнеса и политиката в родния си град Дупница, и "които дълго време се радваха на държавно снизхождение, може да превърнат сега във фарс усилията на България за по-ефикасно противодействие на корупцията и престъпността".
Вестникът отбелязва, че за Галев са събрани над 14 хил. подписа с искане за освобождаването му, "което доказва с какво влияние се ползват двамата предполагаеми мафиоти".
На въпросите на медиите местни жители описват мафиотите редовно като благодетели. Само неколцина храбреци игнорираха насилието на режима. Българското правителство и правосъдие дълго време бездействат, а мафиотите се радват на протекции от най-високо място.
През април 2008 г. стана ясно, че предишният вътрешен министър Румен Петков тайно се е срещал с двамата босове. Петков е един от най-влиятелните хора в управляващата Социалистическа партия, но беше принуден да се оттегли.
Австрийският вестник "Ди Пресе" пише, че сега трябва да бъде прекратено съдебното следствие не само срещу "Галеви", но и срещу цялата им шайка - още петима други предполагаеми бандити.
Припомня се, че поради същата причина бе спряно делото срещу бившия политик и бизнесмен Александър Томов, който се кандидатира за парламента от името на партията Българска социалдемокрация.
Виенският всекидневник отбелязва, че подобен ход са обмисляли също баща и син Данови, намиращи се в предварителния арест във Варна, но прокуратурата успяла да ги изпревари.
Друг виенският вестник, булевардният "Кроне" възкликва: "Дано българският пример не намери последователи!".
А "Дер Щандарт" - друг голям виенски вестник, информира за актуално проучване на българския Национален статистически институт и за главния му извод: българите са най-недоволните от всички европейци. Вестникът цитира политолога Владимир Шопов, който - на фона на неотдавнашните евроизбори - смята, че страхът, икономическата несигурност и подкупването на избиратели създавали "неофеодални условия" в България.
Шопов е цитиран да казва, че има цели райони, управлявани от стопанско-политически картели с неофеодална структура, патрони и клиенти; престъпността и корупцията уронвали социалната спойка и били причината за пълната липса на гражданско общество.
"Българският враг на корупцията не вдъхва доверие" - гласи заглавието на статия в британския "Файненшъл Таймс" (ft.com/home/europe), портретираща Бойко Борисов, "десния популист, който има най-големи шансове да стане следващия министър-председател на България".
Вестникът отбелязва, че заканите на Борисов да освободи България от корупцията се посрещат със скептицизъм от европейските дипломати в София.