Председателят на енергийния регулатор ДКЕВР Ангел Семерджиев, директорът на НЗОК Пламен Цеков и шефът на СДВР Валери Йорданов отрекоха да имат пропуски в имуществените си декларации.
Коментарите на тримата идват след оповестените вчера от Палатата данни за държавни длъжностни лица, в чиито данъчни декларации има несъответствия.
Според Сметната палата Ангел Семерджиев не е декларирал покупка и продажба на апартамент с площ 168 кв.м. и паркомясто с площ 17 кв.м. в гр. Несебър, както и задължение към банка в размер на 90 000 евро, обезпечено с учредяване на ипотека върху посочения имот.
Днес той заяви, че няма несъответствие в подадената от него декларация за промяна в имотното му състояние през миналата година и затова е и възразил с писмо срещу доклада на Сметната палата.
Имотът в Несебър, който според Сметната палата не е деклариран, е купен и продаден през 2011 г. и затова в декларацията за 2012 г. съм заявил, че имотното ми състояние е без промяна, заяви Семерджиев.
Всички плащания, които съм направил, са от заплатата ми и от банковата ми сметка, всичко може да се провери, каза той.
Семерджиев купил имота с банков кредит през 2011 г. и го продал през същата година, като наказателните лихви за предсрочното погасяване на кредита са били поети от новия купувач, обясни самият той. По думите му всичко е прозрачно и няма допуснато нарушение на закона от негова страна.
Докладът бе оспорен и от директора на Националната здравно-осигурителна каса Пламен Цеков.
Според Сметната палата той не е декларирал доходи от 22 хил. лв., както и два свои имота - дворно място в Лом и апартамент във Видин.
Пред Би Ти Ви той заяви, че несъответствията не са толкова големи, колкото съобщават от Сметната палата.
"Всичко съм описал в декларацията върху доходите, платил съм данъци и те са вписани в данъчната ми декларация. Разминаването е оттам, че не съм счел за необходимо да се декларира в тази декларация. Иначе имотите са на жена ми и са много преди да стана депутат и шеф на касата. Плащани са данъци.
Няма нищо скрито, всичко е в имотния регистър, добави той. Разминаването на ипотеката е, че съм погасил кредита и съм се сдобил с нов кредит на същата стойност, затова съм декларирал, че нямам промяна в обстоятелствата, защото сумата е една и съща, която съм дължал, и преди, и сега”, обясни Цеков.
Докладът, който ще бъде изпратен до НАП и ДАНС, бе оспорен и от шефа на столичната полиция Валери Йорданов,
чието прегрешение е, че не е декларирал покупка на кола на старо.
"Просто грешка се е получило. През същата година - 2012 г. е придобито и продадено и то дефакто ще бъде отразено в декларацията за тази година. Не ме притеснява, все пак беемвето струва 1000 лв. Нали се сещате, че не става въпрос за 100 000 лева. Просто в рамките на една година е станало и затова е пропуснато", обясни Йорданов пред телевизията.
Данните на Сметната палата бяха оспорени часове след публикуването им и от Мария Маркова, прокурор в Бургас, която според доклада не е декларирала доход от 365 хил.лв.
Маркова оспори данните за доходите си и заяви, че при преглеждането на декларацията й е допусната грешка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!