Най-важната тема за мен е дали театърът извършва полезна дейност за хората, които идват да го гледат. Това е голям въпрос пред нас – артистите, на фона на обществото, в което се вършат неполезни работи и в което страданието се увеличава с всеки изминал ден пред очите ни.

Думите са на Мариус Куркински, а поводът - неговата режисьорска премиера на "Изкуството на комедията" от Едуардо де Филипо, на сцената на Малък градски театър "Зад канала".  

"Големият и единствен партньор на българския театър е българският зрител и публиката – никой друг, добавя Куркински. Това не бива да се забравя и да се благодари на хората, които взаимно създават и продължават да създават театрално изкуство".

"Аз се учудвам на тяхното търпение, великодушие и на техния ум, на възможността им за преценка, трезва мисъл, за възможността им да поддържат театъра. Не е прав този, който казва, че публиката не разбира от театър", казва още режисьорът-актьор. По думите му в момента

театралната публика в България е на изключителна висота 

Относно "Изкуството на комедията" казва: "Това не е пиеса само за театъра, а е един поглед и уважение към всички други професии, към занаятите, към това, но което човек е посветил живота си, доколко добре си върши работата, за да бъде полезен на другите. Всичко е много изострено и грубо – каквото ни предлага и живота в момента".

"Аз не търся нови акценти, тъй като смятам, че тези десетилетия са прекалено малко за развитието на обществото, на човека, на театъра, продължава Мариус Куркински. Не търся нови акценти, защото те са чудовищно присъстващи – като реплики на героите. Това че светът се влошава и че трябва да търсим новото зло, за мен не е вярно –

то винаги е едно и също

и винаги е било такова".

"По-скоро гледам да се преслушвам за архаичното и за миналото, и за старите гласове от сцената – тях търся в драматургията на Де Филипо, казва още Куркински. Не искам нищо ново. Той (Де Филипо - бел.ред.) е дете на изкуството. Опитвам се да проумея тези изрази – без да ги осъвременявам, без да търся ново значение. За мен те са като старозаветни и подхождам така към тях. И държа публиката да знае епохата и времето, когато се писани, и смятам, че това върши много работа в театъра".

Екипът:

Режисьор: Мариус Куркински; сценография и костюми: Петя Стойкова; музика: Емилиян Гацов-Елби;

Участват Петър Калчев, Владимир Зомбори, Симеон Бончев, Христо Пъдев, Евгени Будинов, Герасим Георгиев-Геро, Василена Атанасова, Георги Костадинов, Владимир Димитров, Стела Ганчева.

Мариус Куркински поставя "Изкуството на комедията"
- Ало, скъпа, обаждам се да ти кажа, че след работа ще пием бира с приятели. - Какво каза? - Казах, че се прибирам веднага.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арестуваха мъж, облечен само с покривка за маса и чехли (СНИМКИ)

Арестуваха мъж, облечен само с покривка за маса и чехли (СНИМКИ)

Свят Преди 26 минути

Арестуваният е обикалял улиците по очила, сини чехли и бежова покривка за маса, преметната около кръста му

<p>Ето колко е рекордната пенсия на Джо Байдън</p>

Джо Байдън ще получава рекордна пенсия от $417 000 годишно

Свят Преди 36 минути

83-годишният Байдън ще започне да получава тази сума от два пенсионни фонда

.

Блясък, стил и звезди: Critics Choice Awards 2026 дадоха старт на наградния сезон

Любопитно Преди 1 час

Сезонът на наградите за 2026 г. официално започна

<p>Атаката на Тръмп срещу Венецуела може да промени света, ето как</p>

"Лудо надбягване за ресурсите на Венецуела": Атаката на Тръмп може да промени света

Свят Преди 1 час

13 експерти коментират следващите стъпки в Латинска Америка

Летище "Схипхол" в Амстердам отмени 450 полета заради лошото време

Летище "Схипхол" в Амстердам отмени 450 полета заради лошото време

Свят Преди 1 час

То е едно от най-натоварените в Европа

<p>Безплатна HPV ваксина вече и за момичета от 15 до 18 ненавършени години</p>

Безплатна ваксина срещу човешки папилома вирус вече и за момичета от 15 до 18 години

България Преди 1 час

Имунизацията е препоръчителна и се прилага по желание на родител/настойник от общопрактикуващи лекари, педиатри и акушер-гинеколози, работещи по програмата

Да спаси Орбан и да удържа Тръмп: Путин и Русия през 2026 г.

Да спаси Орбан и да удържа Тръмп: Путин и Русия през 2026 г.

Свят Преди 1 час

Липсата на значими успехи на фронта в Украйна сигурно ще накара Путин да активизира хибридната война срещу Европа

Световното напрежение е на върха: Арестът на Мадуро и новите горещи точки

Световното напрежение е на върха: Арестът на Мадуро и новите горещи точки

Свят Преди 2 часа

Началото на 2026 г. носи тревожни ескалации на глобални конфликти

Колко става помощта за хората с ТЕЛК

Колко става помощта за хората с ТЕЛК

Свят Преди 2 часа

От тази година се вдига прагът на бедност, с който е обвързана помощта

<p>Адът в новогодишната нощ: Собственикът на клуба, в който изгоряха 40 души, с тежко криминално минало</p>

Адът в новогодишната нощ в швейцарски ски курорт: Собственикът на клуба, в който изгоряха 40 души, с тежко криминално минало

Свят Преди 2 часа

Френският гражданин Жак Морети е разследван след пожара в Кран-Монтана, при който загинаха 40 души, а над 100 бяха ранени

<p>Новият началник на кабинета на Зеленски има трудна задача пред себе си</p>

Дипломатически схватки: Новият началник на кабинета на Зеленски има трудна задача пред себе си

Свят Преди 2 часа

В новата си роля популярният разузнавач ще трябва да използва всяка капка от политическата си проницателност

Как изглежда следващата стъпка на Анджелина Джоли далеч от Холивуд

Как изглежда следващата стъпка на Анджелина Джоли далеч от Холивуд

Любопитно Преди 2 часа

50-годишната Анджелина Джоли се разделя с емблематичното имение „Сесил Б. ДеМил“, в което живее от 2016 г.