Г ражданска защита съобщи в неделя, че продължава обявеното още през август "кризисно положение" в общините Елин Пелин, Своге, Велинград, Стамболийски, обл. Пловдив и районите Кремиковци и Нови Искър в София.
За периода 20 - 23 септември е било въведено "кризисно положение" в с. Сърнево, общ. Раднево, обл. Стара Загора; общ. Калояново, обл. Пловдив; в селата Писарево, Върбица и гр. Долна Оряховица - община Горна Оряховица, област Велико Търново.
На 24 септември в 18:00 часа било отменено кризисното положение в община Шабла, област Добрич. През дерето на град Шабла продължава да преминава вода. В момента нивото не застрашава дворове и жилищни сгради, разположени по дерето, пише в съобщението. Нивото на водата се наблюдава постоянно.
В неделя по обяд беше съобщено, че нов порой залива Шабла. Според кметицата Елка Димова този път са били наводнени сгради, които при предишния порой са останали незасегнати.
Към 12:30 часа на 25 септември е прокопана дигата на Шабленското езеро за да бъде изпусната вода в морето, казаха от Гражданска защита.
Езерото в с. Дуранкулак продължава да се изпуска. Питейната вода в градовете Шабла и Каварна е изследвана с микробиологичен анализ - намерени са колиформи. Населението е предупредено да пие само минерална вода, а за битови нужди да бъде преварявана.
Около 07.00 ч. на 25 септември жител на Шабла на своя отговорност е преминал по мост и е бил повлечен от водата - същият е спасен. Остават проблемите с мостовете и канализацията.
В град Каварна продължава да вали. Евакуирани са 30 човека, останали без подслон. Настанени са в административна сграда в кв. "Хаджи Димитър". Осигурени са с храна, вода и завивки. Пропаднали са покриви на осем къщи. Кварталът се отводнява.
Събира са вода в два потока по нивите от селата в община Каварна. Единия водосбор е от с. Могилище и с. Раковски, а другият - от с. Българево. Възможно е гр. Шабла отново да бъде залят.
От Отдел "Аварийно-спасителни дейности" към Дирекция "Гражданска защита" - област Варна са предоставени три помпи за нуждите в Шабла, допълват от Гражданска защита.
При русенското село Красен се е скъсала дигата на река Русенски Лом и вода залива центъра на селото. Нивото на водата е около 1,2 метра, съобщи Областната
дирекция "Гражданска защита". В Красен има десет наводнени къщи. Водният поток по централната улица е разделил селото на две.
В същото време ИТАР-ТАСС съобщи, че ситуацията в южните части на Румъния остава критична заради наводненията, причинени от поройните дъждове през последните дни.
Стихията разрушила близо 7000 къщи в 333 населени места и стотици хиляди декара селскостопанска продукция, предаде агенция Ромпрес. Нанесените щети се оценяват на близо 1,8 милиарда долара. Най-тежка била ситуацията в окръг Яломица по границата с България. През изтеклата нощ части на румънската армия и жандармерия проведоха спасителна операция за евакуиране на жителите на наводнените населени места и снабдяването им с вода и хранителни продукти.
Премиерът Калин Попеску Таричану обаче призна, че тази помощ не е достатъчна и призова населението на пострадалите райони да "прояви солидарност и да се включи в спасителните операции".
Постепенно се нормализирала обстановката в Букурещ. Нивото на водата във водните басейни на територията на столицата доближи опасно критичния си праг, но не застрашава кварталите на града.