2000 лекари не достигат в Спешната помощ
Източник: netinfo

С повече от 2000 не достигат лекарите в Спешна помощ в страната, каза в Пловдив министърът на здравеопазването проф. д-р Николай Петров.

По думите му проблемът със спешната помощ у нас се дължи на липсата на достатъчно кадри, а не на недостига на линейки.

"Недостигът сега е много голям, а причините за това не са само в ниското заплащане, а и в недостатъчно привлекателната среда, в която работят специалистите. Затова те заминават навън", каза още той.

Според него със стратегията 2014-2020, в която има предвидени 300 милиона лева за спешна помощ, проблемът ще бъде решен.

По думите му 24-часовото присъствие на реаниматори, хирурзи, детски, АГ и други специалисти струва много пари, но това е многопрофилната спешност.

В частните болници има спешност, тя работи добре, но е в определени насоки - кардиология, ортопедия и т.н., каза Петров.

Спешността е нещо, което тежи на болниците, защото е доста ресурсоемко и като финанси и като труд, каза още министърът на здравеопазването.

"Трябва да има достатъчно добри специалисти и техника. Особено за болници мастодонти са необходими различни специалисти 24 часа в денонощието за цялостна спешност", каза проф. Петров.

Предвижда се да бъдат изградени спешни центрове от нов вид, като този в Пловдив, който днес бе открит. Тези центрове трябва да бъдат преоборудвани, а лекарите в тях да бъдат с добро заплащане на труда. Не на последно място е необходима добра организация на работата, каза министърът на здравеопазването.

Назначена е служебна проверка по случая с починалия от сърдечна недостатъчност в двора на столично училище 11-годишен Теодор,

съобщи министърът на здравеопазването, цитиран от "Фокус". Проверката цели да се види по минути кога, къде, кой и на кого се е обаждал. Правилното е обажданията да стават на тел. 112, за да дойдат линейки, както е процедирано в конкретния случай.

Проф. Николай Петров призна, че действително е имало някакъв проблем или не достатъчно добър синхрон в работата на телефоните 112 и 150. По думите на министъра проблемът с недобрата координация между телефоните 112 и 150 е бил е един от първите, с които са го посрещнали на министерския пост.

Действително в страната ни има спешни центрове, които работят добре, но има и такива, които не функционират добре.

Пациентите смятат, че липсва незнание от тяхна страна за това какво се случва след викането на линейката нататък. Всъщност разковничето на успеха е правилното разпределение на пациентите от линейката в спешния център, каза още министърът.

Проблемът с несъвместимостта в работата на тел. 112 и тел. 150 може да бъде решен по два начина,

смята министърът. Този синхрон трябва да бъде изчистен и затова служебният министър Петров вече е предприел необходимите действия. Заедно с министъра на вътрешните работи Петя Първанова са ходили на място, за да се види какъв е проблемът.

Единият от начините за изчистване на несъвместимостта между тел. 112 и тел. 150 е много скъп вариант и струва около 14 милиона лева за нов софтуер. Това сега не е най-удачният вариант, смята министърът на здравеопазването.

Вторият е по-разумен вариант, а той е да бъдат назначени един или двама служители, с помощта, на които да се осъществява конферентна връзка. Предполага се, че

служителите на тел. 112 не са специалисти и не винаги могат точно да определят спешността на медицинския случай.

Ако е спешно, тези допълнителни служители ще препредават по-най-бързия начин с приоритет обаждането. Така проблемът може да се реши с по-малко средства.

"Ще направя така, че следващият министър на здравеопазването да реализира тази съвместимост с назначаването на няколко нови служители и в двата телефона – 112 и 150", каза министър Петров.

Министър Петров бе в Пловдив на откриването на обновеното Спешно приемно отделение в университетската болница УМБАЛ "Св. Георги".

Спешното приемно отделение на "Свети Георги" е най-голямото за Южен централен район. През него годишно преминават 70 хиляди пациенти.

Ремонтът на отделението е първият от построяването на сградата на Хирургичния блок на болницата през 1986 г.

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Свят Преди 32 минути

Нетаняху съобщи днес също така, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп по-късно през месеца

Доналд Тръмп и Кийт Келог

Кийт Келог: Краят на войната в Украйна е наистина близо

Свят Преди 40 минути

Двата основни спорни въпроса са за територията – предимно за бъдещето на Донбас – и за бъдещето на украинската Запорожка АЕЦ - най-голямата в Европа, която в момента е под руски контрол

Тежка катастрофа на пътя София-Варна, мъж е в тежко състояние

Тежка катастрофа на пътя София-Варна, мъж е в тежко състояние

България Преди 1 час

Произшествието е станало в района на Добри дял

Откриха и иззеха 8 кг марихуана, укрита в буркани и дерегистрирана кола в Бобов дол

Откриха и иззеха 8 кг марихуана, укрита в буркани и дерегистрирана кола в Бобов дол

България Преди 1 час

Това е станало при специализирана полицейска операция срещу наркоразпространението

Чикагото от “Игри на волята”: Не обичам да задържам нищо в себе си, директен и откровен съм с всички! (ВИДЕО)

Чикагото от “Игри на волята”: Не обичам да задържам нищо в себе си, директен и откровен съм с всички! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

Той влезе в предаването с качества като чар и харизма, които искаше да използва като свое оръжие

<p>Опозицията с остри критики и срещу обновения проект на Бюджет 2026</p>

Опозицията с остри критики и срещу обновения проект на Бюджет 2026

България Преди 2 часа

От ПП-ДБ продължават да са мнение, че тази план-сметка не е добър вариант за страната ни

Недоволството не стихва: Протест и контрапротест във Враца

Недоволството не стихва: Протест и контрапротест във Враца

България Преди 2 часа

В града се организираха митинг и шествия с искане за оставка на управляващите

Огромно свлачище блокира прохода Троян-Кърнаре

Огромно свлачище блокира прохода Троян-Кърнаре

България Преди 3 часа

Пътят ще остане затворен поне до понеделник

Русия обяви, че е превзела още две села в Украйна

Русия обяви, че е превзела още две села в Украйна

Свят Преди 3 часа

Силите на Москва са нанесли удари по украинската транспортна, горивна и енергийна инфраструктура

След засичане на коли в София: Шофьорите се спречкаха, единият произведе изстрел

След засичане на коли в София: Шофьорите се спречкаха, единият произведе изстрел

България Преди 3 часа

Сигналът за инцидента е подаден между 19:00-20:00 ч. в събота

Украйна влиза в най-тежкия режим на тока от месеци след руските удари

Украйна влиза в най-тежкия режим на тока от месеци след руските удари

Свят Преди 3 часа

Подобряването на ситуацията може да отнеме седмици, съобщи „Укренерго“

<p>Откриха няколко крокодила в дренажен канал на село</p>

Откриха няколко крокодила в дренажен канал на египетско село

Любопитно Преди 4 часа

Властите са успокоили жителите, че влечугите не са способни да причинят вреда, тъй като са млади и бягат при най-малкото движение или шум

Перу залови над 3 тона кокаин, предназначен за Белгия

Перу залови над 3 тона кокаин, предназначен за Белгия

Свят Преди 4 часа

Наркотикът е трябвало да бъде скрит сред банани

Калин Врачански пред Мон Дьо: Бащинството ме научи, че нищо не знам за любовта

Калин Врачански пред Мон Дьо: Бащинството ме научи, че нищо не знам за любовта

Любопитно Преди 5 часа

Актьорът сподели, че едва след раждането на дъщеря му е разбрал колко много измерения има любовта

Жена загина при пожар в Ямбол

Жена загина при пожар в Ямбол

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал на 6 декември