Британски учени установиха, че нивото на щастие сред хората, прехвърлили 50-те, е от значение за поява на физическа немощ, забавено ходене и коронарна сърдечна болест,
Това съобщи в. "Дейли телеграф".
Изследването, извършено от учени от Лондонския университетски колеж и университета в Манчестър, проследило живота на над 10 хил. англичани до по-напреднала възраст.
Резултатите сочат, че психичното благополучие може да се използва като маркер, за да предскаже кои хора ще имат сериозни здравословни проблеми, след като прехвърлят 60-те.
Днешните нива на щастие могат да са от голямо значение за бъдещото здраве, увериха учените.
Хората, които са изпитали по-голяма радост през живота си, е
по-вероятно да живеят с 9-10 години по-дълго,
отколкото онези, чийто живот е бил изпълнен с по-малко радост.
Резултатите показали, че броят на смъртните случаи сред хората, чийто живот бил най-радостен, са приблизително три пъти по-малко, отколкото сред тези, които се радвали най-малко през живота си.
Констатирахме, че психичното благополучие през 2004-2005 г. е предсказало поява на физическа немощ, забавено ходене и случаи на коронарна сърдечна болест през 2010-2011 г. у хора, които първоначално не са имали подобни здравословни проблеми, поясниха учените.
Изследването освен това заключило, че един на всеки шестима англичани е социално изолиран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!