Само през 2010 г. в света са задържани 160 български граждани, съпричастни към трафика на наркотици.
Това каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, след като закри регионалната среща на представители на правоохранителните органи от Европа и Азия, организирана от Американската агенция за борба с наркотиците.
Фактът беше отчетен и в доклада на Държавния департамент на САЩ от 2011 г., припомни министър Цветанов.
Според него този голям брой задържани българи се дължи на
подобреният обмен на информация
на правоохранителнта ни система с чуждестранните партньори.
По думите много българи са успели да се издигнат на високо ниво в наркотрафика, тъй като са развивали престъпната си дейност необезпокоявани от властите у нас. Като пример той посочи случая с Евелин Банев-Брендо.
Вътрешният министър подчерта, че геостратегическото място на България и успешното сътрудничество с партньорските служби от региона са от съществено значение за оптимизиране на борбата с трафика на наркотици.
Според министър Цветанов 2012 г. ще остане
знакова за българската правоохранителна система
с изключително успешните операции срещу наркотрафика.
Той припомни за акциите срещу трафика на наркотици, реализирани с партньорските служби, при които офисите на Агенцията за борба с наркотиците на САЩ (ДЕА) по целия свят имаха водещата роля за координацията и информационният обмен.
Регионалният директор на ДЕА - Марк Десито, обясни, че по време на конференцията са обсъдени съществуващите тенденции в наркотрафика, подходите за справяне с този вид престъпления, набелязани са съвместни стратегически цели.
Той отбеляза, че наблюдава спад на трафика през един от най-старите пътища на наркотика - Балканският.
Аз мисля, че определено общите усилия на българските служби, заедно с техни колеги в региона, са сериозна причина за търсенето на алтернативни на балканския път трасета. Наркотрафикантите вече все повече заобикалят Балканите и се насочват през Пакистан и Централна Азия към Европа, каза той, цитиран от БНТ.
Трафикът на кокаин също се е изместил в световен мащаб, отчитат експертите. Цената на наркотика в САЩ е паднала, по-изгодно е да се пласира в Европа и това води до доставката на много по-големи количества от Южноамериканския регион към Европейските брегове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!