"Атомстройекспорт" е извършил успешно контролно сглобяване в Ижорските заводи на корпуса на реактора за първия блок на АЕЦ "Белене", съобщиха от пресцентъра на руската компания, която е част от държавната корпорация "Росатом".
Това е един от заключителните етапи преди реактора да бъде готов за транспортиране.
Цялата технологична операция е била наблюдавана от представителите на българската НЕК.
Първият реактор за АЕЦ "Белене" ще бъде готов за транспортиране в средата на април 2012 г. Също така са напълно готови за приемане и два парогенератора за АЕЦ "Белене", произведени от ОАО "ЗиО-Подольск", се посочва в съобщението.
В него се подчертава, че с това "Росатом" изпълнява всички поети ангажименти за изграждането на втората атомна централа в страната ни.
В петък премиерът Бойко Борисов отново заяви, че АЕЦ "Белене" няма да се прави като българо-руски проект, но е добре да си вземем реактора.
"Лично аз изпратих Трайков и Дянков в Русия да кажат, че искаме да се откажем от АЕЦ "Белене", да си платим реактора и да го закараме в "Козлодуй", заяви още той.
Така или иначе вече е платена две трети от цената, е добре да се плати целия реактор и да си го вземем, смята премиерът. "Още повече, че електрониката по него е на "Сименс" и "Арева" - германска и френска фирми", добави той.
"Ще го вземем и ще се мъчим да си го направим. И без това пети и шести са руски, и седми реактор да стане в "Козлодуй. Това аз съм го възложил, това не е никога било идея на Трайков", заяви още Борисов.
Тази сутрин в интервю за "Дарик радио" вицепремиерът Цветан Цветанов отново посочи, че АЕЦ "Белене" няма да се прави като българо-руски проект и че се обсъжда вариант да бъде изграден седми реактор в АЕЦ "Козлодуй", но пак да не е само българо-руски проект, а да се включи и друг инвеститор.
България започва изграждането на АЕЦ "Белене" още през 80-те години. С началото на демократичните промени екоорганизации започнаха демонстрации срещу проекта и той бе замразен от правителството на Андрей Луканов.
Проектът бе рестартиран през 2006 г. Първоначално към него интерес проявяваше германския енергиен гигант Ер Ве Е, но през 2009 г. се оттегли.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!