Създателят на "Уикилийкс" - сред най-издирваните
Създателят на "Уикилийкс" - сред най-издирваните   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Интерпол постави създателя на сайта "Уикилийкс" Джулиан Асандж в списък на най-издирваните лица, след като шведските власти издадоха заповед за неговия арест по подозрения в сексуално насилие, съобщи Асошиейтед прес.

Международната полицейска организация с централа в Лион, Франция, издаде така наречената "червена бележка" за родения в Австралия Асандж, което е равносилно на включването му в списъка на най-издирваните заподозрени.

Решението на Интерпол се очакваше,

след като в средата на ноември шведски съд одобри искане за привикването на 39-годишния Асандж за разпит.

"Червената бележка", която беше публикувана на сайта на Интерпол, вероятно ще затрудни пътуването му в чужбина.

Асандж, чието местонахождение е неизвестно, е заподозрян в изнасилване, сексуален тормоз и незаконно принуждаване към секс.

Той отхвърля обвиненията, които произтичат от срещата му с две жени при посещение в Швеция през август.

Междувременно

еквадорският президент Рафаел Кореа отхвърли

отправената от заместник-външен министър покана към Асандж да живее и работи в южноамериканската страна, предаде Асошиейтед прес.

Поканата от заместник-външния министър Кинто Лукас не е била одобрена нито от външния министър Рикардо Патино, нито от президента, заяви самият Кореа пред журналисти.

По-рано Патино загатна, че лявото еквадорско правителство се отдръпва от идеята да предостави убежище на създателя на "Уикилийкс". Предложението трябвало да се обмисли от законова и дипломатическа гледна точка, заяви той.

В понеделник Лукас заяви, че Еквадор е готов да предостави на Асандж право на пребиваване "без никакви проблеми и без никакви условия".

В същото време той предложи на 39-годишния австралиец да даде пресконференции във връзка със секретните документи, които неговият сайт публикува преди няколко дни и да обучи еквадорски следователи.

"Дисиденти" в "Уикилийкс" в разногласие с основателя му Джулиан Асандж

искат да създадат отделен сайт, който да е подобен на сегашния, съобщи бивш исландски член на "Уикилийкс", цитиран от Франс прес.

Искаме да лансираме система, различна от Уикилийкс, обясни 25-годишният студент по история Херберт Снорасон. Проектът му обаче почива на "сходни идеи" с "Уикилийкс", който през последните месеци публикува стотици хиляди поверителни държавни документи.

В проекта участва и германецът Даниел Домшайт-Берг, който под името Даниел Шмит бе говорител на "Уикилийкс" преди шумно да го напусне през септември.

"Това е проект от различен тип. Не сме в съревнование и той не трябва да се приема като конкурент на "Уикилийкс", заяви Снорасон, без да съобщи името на бъдещия сайт.

Докато "Уикилийкс" събира документи и ги публикува в сайта си, новият проект ще е "безопасно убежище, където хората ще могат да пращат информацията си без самоличността им да се свързва със съдържанието им", каза Снорасон.

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж е критикуван за

тираничното си управление на организацията

Снорасон обаче подчерта, че новият проект "не е лична нападка срещу Джулиан Асандж или Уикилийкс".

Той увери, че проектът ще бъде лансиран "много скоро", но не посочи колко души участват в него.

Следваща мишена на разобличенията в сайта "Уикилийкс"

ще бъдат големите банки,

съобщи самият Асандж в интервю за сп. "Форбс".

Той обещава, че в началото на следващата година ще бъдат разпространени хиляди документи на водещи американски банки, чиито имена той отказал да назове.

Според неговите очаквания разкритията непременно ще доведат до разследване и дори реформи в дейността на финансовите институции.

Асандж посочва също пред "Форбс", че в бъдеще планира да разпространи разобличителни материали за известни в цял свят предприемачи и някои фармацевтични компании.  

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Свят Преди 4 минути

Радарна мисия от Космоса ще помогне на учените да разберат по-добре колко въглерод съхраняват "белите дробове на Земята"

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

Свят Преди 1 час

Научни екипи от Чили анализират тревожния ускорен разпад на ледовете

Икона на княз Борис

2 май: Умира един от най-забележителните български владетели

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Времето в петък: Топло, но с изненади ☀️🌧️</p>

Топло, но с изненади в петък: Слънце, а след това дъжд с гръмотевици ☀️🌧️

България Преди 1 час

Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°

AI не пести време, а създава повече работа на хората

AI не пести време, а създава повече работа на хората

Технологии Преди 2 часа

Просто те вършат други задачи, показва проучване

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Свят Преди 9 часа

Тръмп нито отрича, нито потвърждава, че САЩ са готови да признаят Крим за руски в името на мира в Украйна

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Свят Преди 9 часа

Огънят затвори главния път, свързващ двата най-големи града Йерусалим и Тел Авив за денонощие

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Свят Преди 10 часа

По-рано той беше принуден да напусне незабавно поста си

Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 10 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 11 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Свят Преди 11 часа

Демонстрантите почетоха паметта на жертвите точно в 11:52 ч.

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 11 часа

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 12 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Снимката е илюстративна

Пожар изпепели апартамент в Бургас, огнеборците разрязали външната врата

България Преди 13 часа

Предстои да се изяснят причините за възникването на огъня

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 13 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той