Дейвид Камерън модернизира партията на Тачър
Лидерът на британските консерватори Дейвид Камерън   
Източник: ЕПА/БГНЕС
С�е �ен като следващия британски премиер, обиграният пред медиите лидер на консерваторите Дейвид Камерън успя да модернизира облика на торите, които са пред прага на властта за първи път от 12 години.

Избран начело на партията през 2005 г.,

42-годишният харизматичен политик преобрази консерваторите,

смятани за "лошата партия" след твърдия либерализъм на Маргарет Тачър, в надеждна алтернатива на лейбъристите на Гордън Браун.

Отстоявайки "модерен и състрадателен консерватизъм", Камерън смени овехтелия имидж на торите с облик на модерна партия, по-отворена, по-внимателна към социалните въпроси и опасенията на избирателите за образованието, здравеопазването и екологията.

Той е непринуден, добър баща на семейство, кара колело и е близък до съгражданите си. Роден е в елитно семейство и със синя кръв във вените. Дейвид Камерън е

типичен аристократ

консерватор. Потомък на крал Вилхелм Четвърти (1830-1837) и съпруг на дъщеря на барон, той е роден на 9 октомври 1966 г. Баща му е заможен служител в лондонското Сити, майка му е магистрат.

След "позлатено" детство в охолния семеен дом, между басейна, тениса и крикета, той е изпратен в училището, където учат принцовете Едуард и Андрю, а след това в елитния колеж Итън, където от векове се формира елитът на Великобритания.

През 1985 г. започва да учи в Оксфорд. Вероятно вдъхновен от мнозината депутати тори в семейството, след като завършва университета през 1988 г., почуква на вратата на консерваторите и става съветник в партията.

Тъй като е наясно, че за да бъде избран за депутат, трябва да поработи в частния сектор, през 1994 г. той подава оставка и започва работа в медийната група "Карлтън". В продължение на седем години е директор за връзки с обществеността.

Научава тънкостите на комуникацията, която ще използва в политическата си кариера. След няколко опита през 2001 г. той е избран за депутат от Уитни, недалеч от Оксфорд.

Избран през 2005 г. за лидер

на консервативната партия, сломена от успеха на "новите лейбъристи" на Тони Блеър, Дейвид Камерън тогава още е непознат на широката общественост.

Но успява да обнови партията и това му носи растяща популярност в социологическите проучвания, с което бързо става най-добрият коз на торите.

Подкрепян от съпругата си Саманта, която също като него се държи свободно пред камерите (вж. видеоканала му в YouTube), Дейвид Камерън показва аспекти от личния си живот - къщата, децата и снимки от ваканции.

Той развълнува хората, като съобщи за смъртта през февруари 2009 г. на едно от трите си деца, Иван - инвалид и болен от епилепсия, и изрази благодарност към обществено здравеопазване.

Когато през пролетта на 2009 г. се разрази скандалът с неправомерните разходи на британските депутати, Дейвид Камерън реагира незабавно и наказа виновните в собствения си лагер, докато реакцията на лейбъристкото правителство се забави.

Откакто финансовата и икономическата криза обхвана страната,

Гордън Браун и Дейвид Камерън са в открита война


Консерваторът обвинява премиера, който бе финансов министър в продължение на десет години, че е отговорен за кризата, докато Браун обвинява противника си в некомпетентност и липса на истинска програма.

Днес всички социологически проучвания предвещават на консерваторите голяма победа на следващите парламентарни избори през юни 2010 г.

Тази увереност бе демонстрирара и на състоялия се в Манчестър годишен конгрес на партията (Conservatives.com/Conference).

На него бе обявено, че ако получат подкрепата на избирателите и дойдат на власт, консерваторите ще повишат силно акцизите на готовите коктейли от газирани напитки и алкохол (alcopop), на бира тип "лагер" с повишено алкохолно съдържание и на сайдера като мярка срещу пиянството и антисоциалното поведение.

В Манчестър британските консерватори декларираха, че имат готовност да работят с ЕС по важни външнополитически въпроси въпреки противопоставянето си на Договора от Лисабон.

Те обявиха, че искат страната им да остане в ЕС, но също така британците да се произнесат на референдум по Договора от Лисабон, ако той още не е влязъл в сила, когато и ако те дойдат на власт.

Говорителят на Консервативната партия по външнополитическите въпроси Уилям Хейг разкритикува Договора от Лисабон като недемократичен и лишен от възможности за отчетност пред гражданите, но същевременно подчерта, че ЕС е важно средство за Великобритания за упражняване на влияние на световната сцена.  
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Великобритания обвини братята Тейт в изнасилване

Великобритания обвини братята Тейт в изнасилване

Свят Преди 2 часа

Обвиненията са били разрешени от Кралската прокуратура през януари 2024 г., но са разкрити едва сега

Тръмп предупредил Нетаняху да не атакува Иран

Тръмп предупредил Нетаняху да не атакува Иран

Свят Преди 2 часа

Тръмп: Казах, че не смятам, че е подходящо точно сега

Нетаняху: Лидерът на "Хамас" е елиминиран

Нетаняху: Лидерът на "Хамас" е елиминиран

Свят Преди 6 часа

Израелските медии съобщиха, че Синуар е бил мишена на израелски въздушни удари

20 години затвор за хирурга, изнасилил поне 299 деца

20 години затвор за хирурга, изнасилил поне 299 деца

Свят Преди 6 часа

Ле Скуарнек няма да може да поиска условно освобождаване, докато не изтекат две трети от присъдата

Мъжете харчат милиони в OnlyFans, но не за голота – причината може да ви изненада

Мъжете харчат милиони в OnlyFans, но не за голота – причината може да ви изненада

Любопитно Преди 7 часа

Гладни за внимание, а не за еротика, мъже харчат колосални суми за любимите си модели в OnlyFans, но не за неприлично съдържание

<p>Взриви се ракета на компания на Илон Мъск</p>

Взриви се ракета на космическата компания на Илон Мъск

Свят Преди 7 часа

Въпреки това, от „Спейс Екс“ не определят инцидента като провал

Джулия Робъртс не се обръсна - и светът полудя. Защо още говорим за това?

Джулия Робъртс не се обръсна - и светът полудя. Защо още говорим за това?

Любопитно Преди 7 часа

Това непокорство дори се пренесе и върху някои от най-видимите публични личности в света

Може ли ЕС да укрепи Черно море преди Путин да удари пак?

Може ли ЕС да укрепи Черно море преди Путин да удари пак?

Свят Преди 7 часа

Брюксел обяви стратегия за инвестиции в модернизация на инфраструктурата за военни цели

<p>От хищник до реквизит за TikTok</p>

От хищник до реквизит за TikTok: Лъвовете - новият статус символ в Тайланд

Свят Преди 7 часа

„Някои хора купуват лъв и след това не могат да се справят с него“

Предлагат по-малки глоби за "обида" и "клевета"

Предлагат по-малки глоби за "обида" и "клевета"

България Преди 7 часа

Изменя се също и разпоредбата за деянието „изтезание“

"Евробарометър": Рекордно доверие в ЕС и еврото

"Евробарометър": Рекордно доверие в ЕС и еврото

България Преди 8 часа

Доверието на българите в ЕС е 53% - с един процент повече от средното

,

Защо САЩ спират да издават визи за студенти, обмен и au pair

Свят Преди 8 часа

САЩ преустановяват процедурите за прием на чуждестранни студенти до второ нареждане

Спряха делото за изключване на Пеевски, Чакъров се отказа

Спряха делото за изключване на Пеевски, Чакъров се отказа

България Преди 8 часа

Това съобщиха от ВКС, където вчера магистратите заседаваха по делото

<p>Словакия одобри продажба на месо от кафяви мечки</p>

Словакия одобри продажба на месо от кафяви мечки, защитен вид в ЕС

Свят Преди 8 часа

"Защо? Защото месото от мечка е годно за ядене“

Пламен Тончев бе избран за ръководител на Комисията по досиетата

Пламен Тончев бе избран за ръководител на Комисията по досиетата

България Преди 8 часа

Сега Пламен Тончев ще трябва да освободи поста на председател на ДАНС

<p>&quot;Махай се, загубеняк&quot;- какво казва&nbsp;Брижит Макрон, след като блъска съпруга си</p>

"Махай се, загубеняк": Какво каза Брижит Макрон, след като блъсна съпруга си, според четец по устните

Любопитно Преди 9 часа

Четец по устни разкрива какво е казала съпругата на френския президент Еманюел Макрон, Брижит, секунди след като го блъсна в лицето