Икономическото министерство иска да бъде заведен иск срещу Пловдивския панаир (fair.bg) за неизплатени дивиденти от 1,3 млн. лева, които е трябвало да бъдат внесени в бюджета до 15 юли 2007 г.
Ръководството на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма е изпратило писмо до Министерството на финансите с това искане, съобщи на пресконференция министър Трайчо Трайков.
Проверка на министерството на актуалния статус на Пловдивския панаир показала, че държавата и нейните представители са се самоизпързаляли по един изключително последователен начин, в резултат на което държавният интерес е отстъпен и незащитен, каза министърът.
През 2007 г. се взема решение за разпределяне на дивидент за финансовата 2006 г., когато държавата все още има мажоритарно участие в панаира, припомни министърът.
Решението е взето под условие, че дивидент няма да се изплаща, ако има решение на МС за промяна на Закона за бюджета за 2007 г., който предвижда освобождаването на дружеството от задължението да се плати дивидент.
В началото на годината бе образувана прокурорска проверка за корупция срещу пловдивския бизнесмен Георги Гергов, собственик на 50,83% от акциите на Пловдивския панаир.
Проверката бе по сигнал на депутатите Яне Янев и Димитър Абаджиев, според които Гергов се е възползвал от високи политически протекции без аналог. Двамата депутати искаха и да стане ясно как бизнесменът е станал мажоритарен собственик на дружеството.
Трайков съобщи, че икономическото министерство е изпратило седем сигнала до прокуратурата за злоупотреби в търговски дружества от системата.
В един от случаите ставало дума за продажба на 14 декара терен до язовир "Огоста" на цена 12 хил. лева - по 90 стотинки за квадратен метър. Имотът е собственост на "Чипровец" ЕАД - в ликвидация, а купувач е "Екоседимент" ООД.
Друг случай е свързан с приватизацията на Завода за съобщителна техника в Благоевград. В случая било констатирано наличие на компенсаторни инструменти, които не са занулени и са продадени два пъти.
Прокуратурата е била сезирана с цел лицето, което се е възползвало от възможността два пъти да използва едни и същи компенсаторни инструменти, да понесе наказателна отговорност, обясни министърът.
Изпратени са сигнали до прокуратурата и за нарушения на шестима служители в дирекцията по управлението на еврофондовете по оперативната програма "Конкурентоспособност".
Шестимата, сред които бил и ръководителят на дирекцията, попълнили декларация с невярно съдържание за липса на конфликт на интереси.
В отговор на въпрос Трайков уточни, че изпълнителният директор на агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия Станимир Бързашки не е сред шестимата, за които е сигнализирана прокуратурата.
Трайчо Трайков отбеляза, че нарушенията са установени още миналата година от инспектората на министерството, но докладът до министъра е останал без последствия.
Последствието е било, че хората са били посъветвани да си изправят несъответствията. Великодушно им е била дадена тази възможност, ние смятаме, че това е недопустимо и затова сме изпратили сигнали до прокуратурата, каза министърът и припомни, че подобно деяние се наказва с лишаване от свобода до три години. Трайков отбеляза, че давността по случая е до пет години.
Нарушителите ще бъдат отстранени от работа при започване на производството и ще останат без заплащане от датата на отстраняването им от работа, каза министърът.